Ultimate Addons for Elementor (UAE) 2.9.0 - en to id_ID translation catalogue (1327 entries)

en:  Continue Setup
id_ID:  Lanjutkan Pengaturan

en:  Privacy Policy
id_ID: Kebijakan Privasi

en:  This will be applicable for all sites from the network.
id_ID:  Ini akan berlaku untuk semua situs dari jaringan.

en: "%s" moved to trash.
id_ID: "%s" dipindahkan ke tempat sampah.

en: "%s" restored from trash.
id_ID: "%s" dipulihkan dari tempat sampah.

en: %1$d / %2$d abilities
id_ID: %1$d / %2$d kemampuan

en: %1$d of %2$d enabled
id_ID: %1$d dari %2$d diaktifkan

en: %1$s Getting started article » %2$s
id_ID: %1$s Artikel memulai » %2$s

en: %1$s duplicated successfully. You are now editing the duplicate of "%2$s".
id_ID: %1$s berhasil diduplikasi. Anda sekarang sedang mengedit duplikat dari "%2$s".

en: %1$s · %2$s · %3$d of %4$d abilities exposed
id_ID: %1$s · %2$s · %3$d dari %4$d kemampuan yang diekspos

en: %d abilities
id_ID: %d kemampuan

en: %s Comments
id_ID: %s Komentar

en: %s comment
id_ID: %s komentar

en: 1 Comment
id_ID: 1 Komentar

en: 100% responsive across all devices
id_ID: 100% responsif di semua perangkat

en: 200+ Section Blocks
id_ID: 200+ Blok Seksi

en: 24x7 Premium Support
id_ID: Dukungan Premium 24x7

en: 250+ templates for every niche
id_ID: 250+ template untuk setiap niche

en: 404 Page
id_ID: Halaman 404

en: 50+ Premium Widgets & 200+ Templates
id_ID: 50+ Widget Premium & 200+ Template

en: 50+ Widgets
id_ID: 50+ Widget

en: <b>Build smarter and faster</b> with premium widgets, 200+ section blocks, and advanced customisation controls — all available in the <a href="https://ultimateelementor.com/pricing/?utm_source=uae-dashboard&utm_medium=editor&utm_campaign=uae-pro-promotion" target="_blank">UAE Pro</a>.
id_ID: <b>Membangun lebih pintar dan lebih cepat</b> dengan widget premium, 200+ blok bagian, dan kontrol kustomisasi lanjutan — semua tersedia di <a href="https://ultimateelementor.com/pricing/?utm_source=uae-dashboard&utm_medium=editor&utm_campaign=uae-pro-promotion" target="_blank">UAE Pro</a>.

en: <b>Note:</b> Archive page title will be visible on frontend.
id_ID: <b>Catatan:</b> Judul halaman arsip akan terlihat di frontend.

en: <b>Note:</b> On desktop, below style options will apply to the submenu. On mobile, this will apply to the entire menu.
id_ID: <b>Catatan:</b> Di desktop, opsi gaya di bawah ini akan diterapkan pada submenu. Di mobile, ini akan diterapkan pada seluruh menu.

en: <strong>Help shape the future of %1$s.</strong><br><br>Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
id_ID: <strong>Bantu membentuk masa depan %1$s.</strong><br><br>Bagikan bagaimana Anda menggunakan plugin sehingga kami dapat membangun fitur yang penting, memperbaiki masalah lebih cepat, dan membuat keputusan yang lebih cerdas.

en: <strong>There are no menus in your site.</strong><br>Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
id_ID: <strong>Tidak ada menu di situs Anda.</strong><br>Pergi ke <a href="%s" target="_blank">layar Menu</a> untuk membuat satu.

en: AI Tools
id_ID: Alat AI

en: AI Tools are active
id_ID: Alat AI aktif

en: AI Tools are off
id_ID: Alat AI mati

en: AI Tools requires WordPress 6.8 or later, which includes the Abilities API.
id_ID: Alat AI memerlukan WordPress 6.8 atau yang lebih baru, yang mencakup API Kemampuan.

en: AI can create, edit and delete. Toggle “Enable Edit Abilities” above for read-only.
id_ID: AI dapat membuat, mengedit, dan menghapus. Alihkan "Aktifkan Kemampuan Edit" di atas untuk mode baca-saja.

en: AI can only read your data. Toggle “Enable Edit Abilities” above to allow changes.
id_ID: AI hanya dapat membaca data Anda. Alihkan "Aktifkan Kemampuan Edit" di atas untuk mengizinkan perubahan.

en: AI tools for Header Footer Elementor — manage headers, footers, templates, pages, and widgets.
id_ID: Alat AI untuk Header Footer Elementor — kelola header, footer, template, halaman, dan widget.

en: Abilities
id_ID: Kemampuan

en: Abilities disabled
id_ID: Kemampuan dinonaktifkan

en: Abilities enabled
id_ID: Kemampuan diaktifkan

en: Abilities exposed
id_ID: Kemampuan diekspos

en: Ability "%1$s" already registered by "%3$s"; ignoring duplicate registration from "%2$s".
id_ID: Kemampuan "%1$s" sudah terdaftar oleh "%3$s"; mengabaikan pendaftaran duplikat dari "%2$s".

en: Ability "%1$s" is currently disabled. Enable it in AI Tools settings: %2$s
id_ID: Kemampuan "%1$s" saat ini dinonaktifkan. Aktifkan di pengaturan Alat AI: %2$s

en: Ability "%1$s" requires "Allow Modifications" to be enabled. Turn it on at: %2$s
id_ID: Kemampuan "%1$s" memerlukan "Izinkan Modifikasi" untuk diaktifkan. Aktifkan di: %2$s

en: Ability "%s" not found.
id_ID: Kemampuan "%s" tidak ditemukan.

en: Ability toggles
id_ID: Pengalihan kemampuan

en: Access mode
id_ID: Mode akses

en: Action On Menu Click
id_ID: Tindakan Saat Menu Diklik

en: Activate
id_ID: Aktifkan

en: Activate All
id_ID: Aktifkan Semua

en: Activate Elementor
id_ID: Aktifkan Elementor

en: Activate Starter Templates
id_ID: Aktifkan Template Awal

en: Activate Theme
id_ID: Aktifkan Tema

en: Activate Widget
id_ID: Aktifkan Widget

en: Activate only what you need to keep your website fast and optimized.
id_ID: Aktifkan hanya apa yang Anda butuhkan untuk menjaga situs web Anda tetap cepat dan teroptimasi.

en: Activate or deactivate all widgets at once. When activating, Pro widgets are skipped. When deactivating, all widgets are disabled which may break the frontend.
id_ID: Aktifkan atau nonaktifkan semua widget sekaligus. Saat mengaktifkan, widget Pro akan dilewati. Saat menonaktifkan, semua widget dinonaktifkan yang dapat merusak frontend.

en: Activate, deactivate, and list available widgets
id_ID: Aktifkan, nonaktifkan, dan daftar widget yang tersedia

en: Activated
id_ID: Diaktifkan

en: Activated Starter Templates
id_ID: Template Awal Diaktifkan

en: Activating Starter Templates...
id_ID: Mengaktifkan Template Awal...

en: Activating...
id_ID: Mengaktifkan...

en: Active
id_ID: Aktif

en: Active Templates
id_ID: Template Aktif

en: Add Column to Section
id_ID: Tambahkan Kolom ke Bagian

en: Add Display Conditions
id_ID: Tambahkan Kondisi Tampilan

en: Add Display Rule
id_ID: Tambah Aturan Tampilan

en: Add Display conditions to your header
id_ID: Tambahkan kondisi tampilan ke header Anda

en: Add Engaging Videos Seamlessly with Presto Player!
id_ID: Tambahkan Video Menarik dengan Mudah menggunakan Presto Player!

en: Add Exclusion Rule
id_ID: Tambah Aturan Pengecualian

en: Add FAQs that are SEO-ready and optimized for rich snippets in Google search.
id_ID: Tambahkan FAQ yang siap SEO dan dioptimalkan untuk cuplikan kaya di pencarian Google.

en: Add Footer Widgets
id_ID: Tambahkan Widget Footer

en: Add Header Widgets
id_ID: Tambahkan Widget Header

en: Add Image
id_ID: Tambahkan Gambar

en: Add Info Card
id_ID: Tambahkan Kartu Info

en: Add More Powerful Widgets
id_ID: Tambahkan Widget yang Lebih Kuat

en: Add New
id_ID: Tambah Baru

en: Add Posts Widget
id_ID: Tambahkan Widget Pos

en: Add Reading Progress Bar
id_ID: Tambahkan Bilah Kemajuan Membaca

en: Add Rule
id_ID: Tambahkan Aturan

en: Add Scroll to Top Button
id_ID: Tambahkan Tombol Gulir ke Atas

en: Add Section/Container
id_ID: Tambahkan Bagian/Kontainer

en: Add Theme Support
id_ID: Tambahkan Dukungan Tema

en: Add UAE widgets to your header
id_ID: Tambahkan widget UAE ke header Anda

en: Add User Rule
id_ID: Tambah Aturan Pengguna

en: Add Your Favorite UAE Widgets and Make it Live
id_ID: Tambahkan Widget UAE Favorit Anda dan Jadikan Hidup

en: Add Your Footer Widgets and Make it live.
id_ID: Tambahkan Widget Footer Anda dan Jadikan Hidup.

en: Add a customizable button for quick, one-click top scrolling.
id_ID: Tambahkan tombol yang dapat disesuaikan untuk menggulir ke atas dengan cepat hanya dengan satu klik.

en: Add a global footer for consistent links, policies, and brand presence on every page.
id_ID: Tambahkan footer global untuk tautan, kebijakan, dan kehadiran merek yang konsisten di setiap halaman.

en: Add a high-quality logo that looks sharp on any screen.
id_ID: Tambahkan logo berkualitas tinggi yang terlihat tajam di layar mana pun.

en: Add a search bar to help visitors find content easily.
id_ID: Tambahkan bilah pencarian untuk membantu pengunjung menemukan konten dengan mudah.

en: Add customizable "Add to Cart" buttons anywhere for seamless shopping experiences.
id_ID: Tambahkan tombol "Tambah ke Keranjang" yang dapat disesuaikan di mana saja untuk pengalaman belanja yang mulus.

en: Add display conditons to your footer
id_ID: Tambahkan kondisi tampilan ke footer Anda

en: Add dynamic, animated backgrounds to sections and columns.
id_ID: Tambahkan latar belakang dinamis dan animasi ke bagian dan kolom.

en: Add engaging videos seamlessly in minutes without complexity. Presto Player lets you enhance your website with videos using branding, chapters, and call-to-actions while providing fast load times, detailed analytics, and user-friendly controls for a seamless viewing experience.
id_ID: Tambahkan video menarik dengan mudah dalam hitungan menit tanpa kompleksitas. Presto Player memungkinkan Anda meningkatkan situs web Anda dengan video menggunakan branding, bab, dan ajakan bertindak sambil memberikan waktu muat yang cepat, analitik terperinci, dan kontrol yang ramah pengguna untuk pengalaman menonton yang mulus.

en: Add header in Elementor
id_ID: Tambahkan header di Elementor

en: Add icon, heading, description & button/link — all in one widget.
id_ID: Tambahkan ikon, judul, deskripsi & tombol/tautan — semuanya dalam satu widget.

en: Add interactive hotspots to images for tooltips, product highlights, or guided tours.
id_ID: Tambahkan hotspot interaktif ke gambar untuk tooltip, sorotan produk, atau tur terpandu.

en: Add locations for where this template should appear.
id_ID: Tambahkan lokasi untuk tempat template ini harus muncul.

en: Add locations for where this template should not appear.
id_ID: Tambahkan lokasi untuk tempat template ini tidak boleh muncul.

en: Add navigation links to guide visitors across your site.
id_ID: Tambahkan tautan navigasi untuk memandu pengunjung di situs Anda.

en: Add new attractive shape dividers to Elementor sections.
id_ID: Tambahkan pemisah bentuk yang menarik ke bagian Elementor.

en: Add off-canvas menus, sidebars, or panels that slide in with smooth interactions.
id_ID: Tambahkan menu off-canvas, sidebar, atau panel yang meluncur dengan interaksi yang halus.

en: Add sleek, customizable login forms with complete control over styling and fields.
id_ID: Tambahkan formulir masuk yang ramping dan dapat disesuaikan dengan kontrol penuh atas gaya dan bidang.

en: Add stylish and functional menus for seamless site navigation.
id_ID: Tambahkan menu yang stylish dan fungsional untuk navigasi situs yang mulus.

en: Add to Cart
id_ID: Tambah ke Keranjang

en: Add to your AI client:
id_ID: Tambahkan ke klien AI Anda:

en: Add your site's primary logo with flexible customization options.
id_ID: Tambahkan logo utama situs Anda dengan opsi kustomisasi yang fleksibel.

en: Added %1$s with %2$d column(s) to "%3$s". Use column_ids to insert widgets into specific columns.
id_ID: Ditambahkan %1$s dengan %2$d kolom ke "%3$s". Gunakan column_ids untuk menyisipkan widget ke kolom tertentu.

en: Added column to section %1$s in "%2$s". Use builder/insert-widget with position {"inside": "%3$s"} to add widgets.
id_ID: Kolom ditambahkan ke bagian %1$s di "%2$s". Gunakan builder/insert-widget dengan posisi {"inside": "%3$s"} untuk menambahkan widget.

en: Adds a column to an existing section or container in any Elementor post. Automatically redistributes column sizes to fit.
id_ID: Menambahkan kolom ke bagian atau kontainer yang sudah ada di setiap pos Elementor. Secara otomatis mendistribusikan ukuran kolom agar sesuai.

en: Adds a structural layout element to any Elementor post. On legacy sites: creates a section with columns. On container sites: creates a flex container with child containers. Supports inner sections and multi-column layouts.
id_ID: Menambahkan elemen tata letak struktural ke setiap pos Elementor. Di situs warisan: membuat bagian dengan kolom. Di situs kontainer: membuat kontainer fleksibel dengan kontainer anak. Mendukung bagian dalam dan tata letak multi-kolom.

en: Adds one-click duplication support for posts and pages..
id_ID: Menambahkan dukungan duplikasi satu klik untuk pos dan halaman.

en: Advanced
id_ID: Lanjutan

en: Advanced Heading
id_ID: Judul Lanjutan

en: After Title Text
id_ID: Teks Setelah Judul

en: Alignment
id_ID: Penyelarasan

en: All
id_ID: Semua

en: All %s
id_ID: Semua %s

en: All %s Archive
id_ID: Semua Arsip %s

en: All Archives
id_ID: Semua Arsip

en: All Singulars
id_ID: Semua Singular

en: Already Exists.
id_ID: Sudah Ada.

en: Angie (in-editor)
id_ID: Angie (di editor)

en: Angie Integration
id_ID: Integrasi Angie

en: Animation
id_ID: Animasi

en: Animation Effects
id_ID: Efek Animasi

en: Any Elementor-enabled post ID (page, post, or HFE template).
id_ID: ID pos yang diaktifkan Elementor (halaman, pos, atau template HFE).

en: Any Elementor-enabled post ID. Pass 0 to regenerate all Elementor CSS globally.
id_ID: ID pos yang diaktifkan Elementor. Kirim 0 untuk meregenerasi semua CSS Elementor secara global.

en: Appear Effect
id_ID: Efek Muncul

en: Are you sure you want to switch your current theme to Astra?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin mengganti tema saat ini dengan Astra?

en: Array of column size percentages. Must sum to 100. E.g., [50, 50] for two equal columns, [33, 34, 33] for three columns, [25, 75] for sidebar layout.
id_ID: Array persentase ukuran kolom. Harus dijumlahkan menjadi 100. Misalnya, [50, 50] untuk dua kolom yang sama, [33, 34, 33] untuk tiga kolom, [25, 75] untuk tata letak sidebar.

en: Arrows
id_ID: Panah

en: Ascending
id_ID: Menaik

en: Assign headers and footers to specific pages or post types. This gives users complete layout control, something typically locked behind Pro plugins.
id_ID: Tetapkan header dan footer ke halaman atau jenis pos tertentu. Ini memberi pengguna kontrol tata letak yang lengkap, sesuatu yang biasanya terkunci di balik plugin Pro.

en: Attachment ID for featured image. Pass 0 to remove.
id_ID: ID lampiran untuk gambar unggulan. Kirim 0 untuk menghapus.

en: Author
id_ID: Penulis

en: Author Archive
id_ID: Arsip Penulis

en: Automate WordPress tasks effortlessly.
id_ID: Otomatisasi tugas WordPress dengan mudah.

en: Automate Your Workflows Easily with Ottokit!
id_ID: Otomatisasi Alur Kerja Anda dengan Mudah menggunakan Ottokit!

en: Automate workflows effortlessly in minutes without complexity. Ottokit lets you connect your WordPress site with web apps to automate tasks, sync data, and run actions using a clean visual builder with scheduling, filters, conditions, and webhooks for a seamless experience.
id_ID: Otomatisasi alur kerja dengan mudah dalam hitungan menit tanpa kompleksitas. Ottokit memungkinkan Anda menghubungkan situs WordPress Anda dengan aplikasi web untuk mengotomatiskan tugas, menyinkronkan data, dan menjalankan tindakan menggunakan pembangun visual yang bersih dengan penjadwalan, filter, kondisi, dan webhook untuk pengalaman yang mulus.

en: Automatically display your latest blog posts, news, or updates with the Basic Posts widget for fresh, engaging content.
id_ID: Secara otomatis tampilkan pos blog terbaru, berita, atau pembaruan Anda dengan widget Pos Dasar untuk konten yang segar dan menarik.

en: BLOCKED: Modifications are disabled by the site administrator. Do NOT attempt to enable this yourself. Tell the user: "Allow Modifications" must be turned on in UAE Settings → AI Tools at %s
id_ID: TERHALANG: Modifikasi dinonaktifkan oleh administrator situs. JANGAN coba aktifkan ini sendiri. Beritahu pengguna: "Izinkan Modifikasi" harus diaktifkan di Pengaturan UAE → Alat AI di %s

en: BLOCKED: The ability "%1$s" has been disabled by the site administrator. Do NOT retry. Tell the user to enable it in UAE Settings → AI Tools at %2$s
id_ID: TERHALANG: Kemampuan "%1$s" telah dinonaktifkan oleh administrator situs. JANGAN coba lagi. Beritahu pengguna untuk mengaktifkannya di Pengaturan UAE → Alat AI di %2$s

en: Back
id_ID: Kembali

en: Background
id_ID: Latar Belakang

en: Background Color
id_ID: Warna Latar Belakang

en: Background Hover Color
id_ID: Warna Hover Latar Belakang

en: Background Size
id_ID: Ukuran Latar Belakang

en: Bag Light
id_ID: Tas Ringan

en: Bag Medium
id_ID: Tas Sedang

en: Bag Solid
id_ID: Tas Solid

en: Basic
id_ID: Dasar

en: Basic Posts
id_ID: Pos Dasar

en: Basic Posts Widget in Elementor
id_ID: Widget Pos Dasar di Elementor

en: Before
id_ID: Sebelum

en: Before After Slider
id_ID: Slider Sebelum Setelah

en: Before Footer
id_ID: Sebelum Footer

en: Before Title Text
id_ID: Teks Sebelum Judul

en: Blend Mode
id_ID: Mode Campuran

en: Blog / Posts Page
id_ID: Blog / Halaman Pos

en: Bloggers Toolkit
id_ID: Toolkit Blogger

en: Boost Your Traffic with Easy SEO Optimization!
id_ID: Tingkatkan Lalu Lintas Anda dengan Optimasi SEO yang Mudah!

en: Boost credibility by showcasing real customer reviews directly on your website.
id_ID: Tingkatkan kredibilitas dengan menampilkan ulasan pelanggan nyata langsung di situs web Anda.

en: Boost engagement by allowing visitors to easily share content across social networks.
id_ID: Tingkatkan keterlibatan dengan memungkinkan pengunjung untuk dengan mudah membagikan konten di jejaring sosial.

en: Border
id_ID: Batas

en: Border Color
id_ID: Warna Batas

en: Border Hover Color
id_ID: Warna Hover Border

en: Border Radius
id_ID: Radius Batas

en: Border Style
id_ID: Gaya Batas

en: Border Width
id_ID: Lebar Batas

en: Both setting_key and value are required.
id_ID: Baik setting_key maupun value diperlukan.

en: Bottom
id_ID: Bawah

en: Bottom Left
id_ID: Bawah Kiri

en: Bottom Right
id_ID: Bawah Kanan

en: Bottom Spacing
id_ID: Jarak Bawah

en: Box Shadow
id_ID: Bayangan Kotak

en: Breadcrumbs
id_ID: Roti Navigasi

en: Breakpoint
id_ID: Titik Putus

en: Bring Your Vision to Life with UAE Pro
id_ID: Wujudkan Visi Anda dengan UAE Pro

en: Bubble
id_ID: Gelembung

en: Build Better Websites With Ultimate Addons Pro
id_ID: Bangun Situs Web yang Lebih Baik dengan Ultimate Addons Pro

en: Build Complete Layout
id_ID: Bangun Tata Letak Lengkap

en: Build Powerful Forms in Minutes with SureForms!
id_ID: Bangun Formulir Kuat dalam Hitungan Menit dengan SureForms!

en: Build Websites 10x Faster with Templates
id_ID: Bangun Situs Web 10x Lebih Cepat dengan Template

en: Build a custom header
id_ID: Buat header kustom

en: Build a stunning header that showcases your brand on every page.
id_ID: Buat header yang menakjubkan yang menampilkan merek Anda di setiap halaman.

en: Build advanced, responsive navigation menus with design flexibility and controls.
id_ID: Bangun menu navigasi responsif yang canggih dengan fleksibilitas desain dan kontrol.

en: Build and manage page content with HFE and Elementor widgets.
id_ID: Bangun dan kelola konten halaman dengan widget HFE dan Elementor.

en: Build powerful forms in minutes without complexity. SureForms lets you create contact forms, payment forms, and surveys using an AI-assisted, clean interface with conversational layouts, conditional logic, payment collection, and mobile optimization for a seamless experience.
id_ID: Bangun formulir yang kuat dalam hitungan menit tanpa kompleksitas. SureForms memungkinkan Anda membuat formulir kontak, formulir pembayaran, dan survei menggunakan antarmuka bersih yang dibantu AI dengan tata letak percakapan, logika bersyarat, pengumpulan pembayaran, dan optimasi seluler untuk pengalaman yang mulus.

en: Build sleek registration forms with advanced controls and a user-friendly experience.
id_ID: Buat formulir pendaftaran yang ramping dengan kontrol canggih dan pengalaman yang ramah pengguna.

en: Build your website faster using our prebuilt templates
id_ID: Bangun situs web Anda lebih cepat menggunakan template yang telah kami buat sebelumnya

en: Builds a complete layout with sections, columns, and widgets in one call. Replaces all content on the post. The structure parameter is a JSON string describing rows and widgets.
id_ID: Membangun tata letak lengkap dengan bagian, kolom, dan widget dalam satu panggilan. Mengganti semua konten di pos. Parameter struktur adalah string JSON yang menggambarkan baris dan widget.

en: Built "%2$s" with %1$d elements.
id_ID: Membangun "%2$s" dengan %1$d elemen.

en: Bulk Toggle All Widgets
id_ID: Pengalihan Massal Semua Widget

en: Business Hours
id_ID: Jam Kerja

en: Business Reviews
id_ID: Ulasan Bisnis

en: Button
id_ID: Tombol

en: CRUD for header/footer/block templates.
id_ID: CRUD untuk template header/footer/blok.

en: CTA Button Text
id_ID: Teks Tombol CTA

en: CTA Link Text
id_ID: Teks Tautan CTA

en: CTA Margin
id_ID: Margin CTA

en: Cache clearing and maintenance tasks.
id_ID: Pembersihan cache dan tugas pemeliharaan.

en: Caldera Form Styler
id_ID: Styler Formulir Caldera

en: Call To Action
id_ID: Panggilan untuk Bertindak

en: Call to Action
id_ID: Ajakan untuk Bertindak

en: Can't edit your header or footer?
id_ID: Tidak bisa mengedit header atau footer Anda?

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Cannot change status of a trashed template. Use templates/restore first.
id_ID: Tidak dapat mengubah status template yang dibuang. Gunakan templates/restore terlebih dahulu.

en: Caption
id_ID: Keterangan

en: Caption Top Spacing
id_ID: Jarak Atas Keterangan

en: Card
id_ID: Kartu

en: Cart
id_ID: Keranjang

en: Category
id_ID: Kategori

en: Center
id_ID: Tengah

en: Choose
id_ID: Pilih

en: Choose Default Image
id_ID: Pilih Gambar Default

en: Choose Icon
id_ID: Pilih Ikon

en: Choose Retina Image
id_ID: Pilih Gambar Retina

en: Choose exactly which actions AI tools are allowed to perform
id_ID: Pilih tindakan mana yang diizinkan untuk dilakukan oleh alat AI

en: Choose from our professionally designed websites to build your site faster, with easy customization options.
id_ID: Pilih dari situs web yang dirancang secara profesional untuk membangun situs Anda lebih cepat, dengan opsi kustomisasi yang mudah.

en: Choose the type of template you want to create and customize the selected option
id_ID: Pilih jenis template yang ingin Anda buat dan sesuaikan opsi yang dipilih

en: Classic
id_ID: Klasik

en: Claude Code
id_ID: Kode Claude

en: Claude Desktop
id_ID: Desktop Claude

en: Clear Elementor Cache
id_ID: Bersihkan Cache Elementor

en: Clear caches and run maintenance tasks
id_ID: Bersihkan cache dan jalankan tugas pemeliharaan

en: Clears the Elementor CSS cache globally to regenerate all stylesheets.
id_ID: Menghapus cache CSS Elementor secara global untuk menghasilkan kembali semua stylesheet.

en: Click Here
id_ID: Klik Di Sini

en: Click on “Create” button
id_ID: Klik tombol “Buat”

en: Click “Publish” to make it live
id_ID: Klik “Terbitkan” untuk menjadikannya aktif

en: Close
id_ID: Tutup

en: Close Icon
id_ID: Ikon Tutup

en: Close Icon Color
id_ID: Warna Ikon Tutup

en: Close Icon Size
id_ID: Ukuran Ikon Tutup

en: Close Upgrade Notice
id_ID: Tutup Pemberitahuan Upgrade

en: Collapse all
id_ID: Liput semua

en: Color
id_ID: Warna

en: Colors
id_ID: Warna

en: Column Gap
id_ID: Jarak Kolom

en: Column Showcase
id_ID: Pameran Kolom

en: Column sizes must sum to 100. Got %d.
id_ID: Ukuran kolom harus dijumlahkan menjadi 100. Mendapatkan %d.

en: Columns
id_ID: Kolom

en: Comma
id_ID: Koma

en: Comment Count
id_ID: Jumlah Komentar

en: Comments
id_ID: Komentar

en: Compare Free vs Pro
id_ID: Bandingkan Gratis vs Pro

en: Compare the popular features/widgets to find the best option for your website.
id_ID: Bandingkan fitur/widget populer untuk menemukan opsi terbaik untuk situs web Anda.

en: Compatibility method: default or css-override.
id_ID: Metode kompatibilitas: default atau css-override.

en: Conditional Display
id_ID: Tampilan Bersyarat

en: Conditionally skip before-footer output.
id_ID: Secara kondisional lewati output sebelum footer.

en: Conditionally skip footer output.
id_ID: Secara kondisional lewati output footer.

en: Conditionally skip header output.
id_ID: Secara kondisional lewati output header.

en: Configure fallback method for unsupported themes.
id_ID: Konfigurasi metode cadangan untuk tema yang tidak didukung.

en: Connect a client
id_ID: Hubungkan klien

en: Connect your AI client
id_ID: Sambungkan klien AI Anda

en: Connection status
id_ID: Status koneksi

en: Contact Form 7 Styler
id_ID: Styler Formulir Kontak 7

en: Contact us
id_ID: Hubungi kami

en: Content
id_ID: Konten

en: Content Padding
id_ID: Padding Konten

en: Content Toggle
id_ID: Pengalih Konten

en: Content Widgets
id_ID: Widget Konten

en: Control Where Your Template Appears
id_ID: Kontrol Di Mana Template Anda Muncul

en: Control how UAE registers AI tools with WordPress and exposes them to clients.
id_ID: Kontrol bagaimana UAE mendaftarkan alat AI dengan WordPress dan mengeksposnya ke klien.

en: Control preview notice visibility.
id_ID: Kontrol visibilitas pemberitahuan pratinjau.

en: Control where templates appear on your site
id_ID: Kontrol di mana template muncul di situs Anda

en: Control widget visibility with display rules based on users, devices, and pages.
id_ID: Kontrol visibilitas widget dengan aturan tampilan berdasarkan pengguna, perangkat, dan halaman.

en: Conversion Extensions
id_ID: Ekstensi Konversi

en: Copied to clipboard
id_ID: Disalin ke clipboard

en: Copy JSON config
id_ID: Salin konfigurasi JSON

en: Copy endpoint
id_ID: Salin endpoint

en: Copy of %s
id_ID: Salinan dari %s

en: Copy setup prompt
id_ID: Salin prompt pengaturan

en: Copy setup prompt for AI client
id_ID: Salin prompt pengaturan untuk klien AI

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content.
id_ID: Salin shortcode ini dan tempelkan ke dalam konten pos, halaman, atau widget teks Anda.

en: Copyright
id_ID: Hak Cipta

en: Copyright Text
id_ID: Teks Hak Cipta

en: Copyright © [hfe_current_year] [hfe_site_title] | Powered by [hfe_site_title]
id_ID: Hak Cipta © [hfe_current_year] [hfe_site_title] | Didukung oleh [hfe_site_title]

en: Could not activate plugin. Please activate from the Plugins page.
id_ID: Tidak dapat mengaktifkan plugin. Silakan aktifkan dari halaman Plugin.

en: Could not activate theme. Please activate from the Themes page.
id_ID: Tidak dapat mengaktifkan tema. Silakan aktifkan dari halaman Tema.

en: Could not install. Please download from WordPress.org and install manually.
id_ID: Tidak dapat menginstal. Silakan unduh dari WordPress.org dan instal secara manual.

en: Could you please specify which plugin?
id_ID: Bisakah Anda menyebutkan plugin mana?

en: Countdown Timer
id_ID: Penghitung Mundur

en: Counter
id_ID: Penghitung

en: Counter Speed (seconds)
id_ID: Kecepatan Penghitung (detik)

en: Craft stunning websites faster with powerful widgets, advanced features, and total flexibility.
id_ID: Buat situs web yang menakjubkan lebih cepat dengan widget yang kuat, fitur canggih, dan fleksibilitas total.

en: Create Eye-Catching Info Cards
id_ID: Buat Kartu Info yang Menarik

en: Create Header/Footer
id_ID: Buat Header/Footer

en: Create New
id_ID: Buat Baru

en: Create New Footer
id_ID: Buat Footer Baru

en: Create New Header
id_ID: Buat Header Baru

en: Create New Page
id_ID: Buat Halaman Baru

en: Create Page
id_ID: Buat Halaman

en: Create Stunning Designs with the Pro Version!
id_ID: Buat Desain Menakjubkan dengan Versi Pro!

en: Create Template
id_ID: Buat Template

en: Create Your Footer
id_ID: Buat Footer Anda

en: Create Your Header
id_ID: Buat Header Anda

en: Create a branded header that appears on every page and keeps your navigation consistent.
id_ID: Buat header bermerek yang muncul di setiap halaman dan menjaga navigasi Anda konsisten.

en: Create a new page
id_ID: Buat halaman baru

en: Create an Application Password
id_ID: Buat Kata Sandi Aplikasi

en: Create and manage WordPress pages
id_ID: Buat dan kelola halaman WordPress

en: Create application password
id_ID: Buat kata sandi aplikasi

en: Create high-converting forms with ease.
id_ID: Buat formulir dengan tingkat konversi tinggi dengan mudah.

en: Create interactive pop-ups for promotions, forms, or announcements with flexible designs.
id_ID: Buat pop-up interaktif untuk promosi, formulir, atau pengumuman dengan desain yang fleksibel.

en: Create multiple styled buttons side by side to offer clear, flexible actions.
id_ID: Buat beberapa tombol bergaya berdampingan untuk menawarkan tindakan yang jelas dan fleksibel.

en: Create urgency with timers for sales, launches, or events that drive quick action.
id_ID: Ciptakan urgensi dengan timer untuk penjualan, peluncuran, atau acara yang mendorong tindakan cepat.

en: Create, edit, and manage templates and page layouts
id_ID: Buat, edit, dan kelola template dan tata letak halaman

en: Creates a copy of an existing template with all settings and Elementor content.
id_ID: Membuat salinan template yang ada dengan semua pengaturan dan konten Elementor.

en: Creates a dedicated UAE MCP endpoint that AI clients like Claude, Cursor, and VS Code can connect to. When disabled, the endpoint is removed and external AI clients cannot discover or call any UAE abilities.
id_ID: Membuat endpoint MCP UAE yang didedikasikan yang dapat dihubungkan oleh klien AI seperti Claude, Cursor, dan VS Code. Ketika dinonaktifkan, endpoint dihapus dan klien AI eksternal tidak dapat menemukan atau memanggil kemampuan UAE.

en: Creates a new Elementor-ready page or post with optional page template.
id_ID: Membuat halaman atau pos baru yang siap Elementor dengan template halaman opsional.

en: Creates a new HFE template. Returns the new template ID and Elementor edit URL.
id_ID: Membuat template HFE baru. Mengembalikan ID template baru dan URL edit Elementor.

en: Creative Widgets
id_ID: Widget Kreatif

en: Cross-Site Copy Paste
id_ID: Salin Tempel Lintas Situs

en: Current Item
id_ID: Item Saat Ini

en: Cursor
id_ID: Kursor

en: Custom
id_ID: Kustom

en: Custom Block
id_ID: Blok Kustom

en: Custom Caption
id_ID: Keterangan Kustom

en: Custom Date Format
id_ID: Format Tanggal Kustom

en: Custom Format
id_ID: Format Kustom

en: Custom Image
id_ID: Gambar Kustom

en: Custom SVG
id_ID: SVG Kustom

en: Custom Time Format
id_ID: Format Waktu Kustom

en: Custom URL
id_ID: URL Kustom

en: Customize WPForms with advanced styling controls for a seamless brand experience.
id_ID: Sesuaikan WPForms dengan kontrol gaya lanjutan untuk pengalaman merek yang mulus.

en: Customize Your UAE Setup
id_ID: Sesuaikan Pengaturan UAE Anda

en: Dashboard
id_ID: Dasbor

en: Dashed
id_ID: Garis Putus-putus

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Date Archive
id_ID: Arsip Tanggal

en: Date Format
id_ID: Format Tanggal

[ctx: Date Format]
en: June 1, 2024 (F j, Y)
id_ID: 1 Juni 2024 (F j, Y)

en: Deactivate
id_ID: Nonaktifkan

en: Deactivate All
id_ID: Nonaktifkan Semua

en: Deactivate Unused
id_ID: Nonaktifkan yang Tidak Digunakan

en: Deactivate Unused Widgets
id_ID: Nonaktifkan Widget yang Tidak Digunakan

en: Deactivate Widget
id_ID: Nonaktifkan Widget

en: Deactivating...
id_ID: Menonaktifkan...

en: Decorate your site with festive seasonal elements easily.
id_ID: Hiasi situs Anda dengan elemen musiman yang meriah dengan mudah.

en: Delete Page
id_ID: Hapus Halaman

en: Delete Template
id_ID: Hapus Template

en: Deliver crisp, high-resolution images that look perfect on every device and screen.
id_ID: Kirim gambar berkualitas tinggi yang terlihat sempurna di setiap perangkat dan layar.

en: Descending
id_ID: Menurun

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Description Color
id_ID: Warna Deskripsi

en: Description Margins
id_ID: Margin Deskripsi

en: Design Smarter with Ultimate Addons!
id_ID: Desain Lebih Cerdas dengan Ultimate Addons!

en: Design System
id_ID: Sistem Desain

en: Design Without Limits: Access the features that top WordPress sites run on.
id_ID: Desain Tanpa Batas: Akses fitur yang digunakan oleh situs WordPress teratas.

en: Design Your Website in Minutes
id_ID: Desain Situs Web Anda dalam Hitungan Menit

en: Design a professional footer that builds trust and improves site navigation.
id_ID: Desain footer profesional yang membangun kepercayaan dan meningkatkan navigasi situs.

en: Design creative headings with animations, gradients, and stylish effects.
id_ID: Desain judul kreatif dengan animasi, gradien, dan efek stylish.

en: Design eye-catching popups directly in Elementor collect leads, display promotions, or show messages without needing a separate popup plugin.
id_ID: Desain popup yang menarik langsung di Elementor, kumpulkan prospek, tampilkan promosi, atau tunjukkan pesan tanpa perlu plugin popup terpisah.

en: Design headers & footers exactly where you want them
id_ID: Desain header & footer persis di tempat yang Anda inginkan

en: Design your site footer
id_ID: Desain footer situs Anda

en: Digit Separator
id_ID: Pemisah Digit

en: Disable For This Page
id_ID: Nonaktifkan untuk Halaman Ini

en: Disable Scroll to Top for This Page
id_ID: Nonaktifkan Gulir ke Atas untuk Halaman Ini

en: Disable a specific widget by slug.
id_ID: Nonaktifkan widget tertentu berdasarkan slug.

en: Disable widgets not used in any published Elementor content (pages, posts, or templates).
id_ID: Nonaktifkan widget yang tidak digunakan dalam konten Elementor yang diterbitkan (halaman, pos, atau template).

en: Disabled
id_ID: Dinonaktifkan

en: Display Conditions
id_ID: Kondisi Tampilan

en: Display On
id_ID: Tampilkan Di

en: Display Rules
id_ID: Aturan Tampilan

en: Display Text
id_ID: Tampilkan Teks

en: Display WooCommerce categories in stylish grids, lists, or carousel layouts.
id_ID: Tampilkan kategori WooCommerce dalam grid, daftar, atau tata letak carousel yang stylish.

en: Display WooCommerce products in a responsive grid layout with customizable styling options.
id_ID: Tampilkan produk WooCommerce dalam tata letak grid responsif dengan opsi gaya yang dapat disesuaikan.

en: Display WooCommerce products in customizable grids, sliders, or catalog layouts.
id_ID: Tampilkan produk WooCommerce dalam grid, slider, atau tata letak katalog yang dapat disesuaikan.

en: Display a progress indicator as users read your content.
id_ID: Tampilkan indikator kemajuan saat pengguna membaca konten Anda.

en: Display animated counters with customizable styling for showcasing statistics and achievements.
id_ID: Tampilkan penghitung animasi dengan gaya yang dapat disesuaikan untuk menampilkan statistik dan pencapaian.

en: Display blog posts in advanced grid, carousel, or masonry layouts with full customization.
id_ID: Tampilkan pos blog dalam tata letak grid, carousel, atau masonry yang canggih dengan kustomisasi penuh.

en: Display custom template based on user role.
id_ID: Tampilkan template kustom berdasarkan peran pengguna.

en: Display customizable copyright text for your site's footer.
id_ID: Tampilkan teks hak cipta yang dapat disesuaikan untuk footer situs Anda.

en: Display data in responsive, customizable tables with complete design flexibility.
id_ID: Tampilkan data dalam tabel responsif yang dapat disesuaikan dengan fleksibilitas desain yang lengkap.

en: Display internal help links in widget editor area.
id_ID: Tampilkan tautan bantuan internal di area editor widget.

en: Display key features, services, or benefits with beautiful Info Card widgets that convert visitors into customers.
id_ID: Tampilkan fitur, layanan, atau manfaat utama dengan widget Kartu Info yang indah yang mengubah pengunjung menjadi pelanggan.

en: Display posts in a fast, lightweight card layout with basic styling options.
id_ID: Tampilkan pos dalam tata letak kartu yang cepat dan ringan dengan opsi gaya dasar.

en: Display step-by-step instructions with SEO-friendly markup for better rankings.
id_ID: Tampilkan instruksi langkah demi langkah dengan markup yang ramah SEO untuk peringkat yang lebih baik.

en: Display the title of the current page dynamically.
id_ID: Tampilkan judul halaman saat ini secara dinamis.

en: Display your Instagram posts in responsive, stylish layouts that boost engagement.
id_ID: Tampilkan pos Instagram Anda dalam tata letak responsif dan bergaya yang meningkatkan keterlibatan.

en: Display your opening hours in clean, stylish layouts that update your visitors clearly.
id_ID: Tampilkan jam buka Anda dalam tata letak yang bersih dan stylish yang memperbarui pengunjung Anda dengan jelas.

en: Display your site's tagline to enhance brand identity.
id_ID: Tampilkan tagline situs Anda untuk meningkatkan identitas merek.

en: Distance
id_ID: Jarak

en: Divider
id_ID: Pemisah

en: Do Not Display On
id_ID: Jangan Tampilkan Di

en: Dot
id_ID: Titik

en: Dotted
id_ID: Titik

en: Double
id_ID: Ganda

en: Double Line
id_ID: Garis Ganda

en: Download
id_ID: Unduh

en: Download from GitHub
id_ID: Unduh dari GitHub

en: Drive conversions with stylish buttons featuring icons, dual text, and hover effects.
id_ID: Dorong konversi dengan tombol bergaya yang menampilkan ikon, teks ganda, dan efek hover.

en: Dropdown Width (px)
id_ID: Lebar Dropdown (px)

en: Dual Color Heading
id_ID: Judul Dua Warna

en: Duplicate Pages in One Click
id_ID: Duplikat Halaman dalam Satu Klik

en: Duplicate Template
id_ID: Template Duplikat

en: Duplicator
id_ID: Pengganda

en: Dynamic Header & Footer Widgets
id_ID: Widget Header & Footer Dinamis

en: Each item in structure must be a section object with "children". Example: {"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}
id_ID: Setiap item dalam struktur harus berupa objek bagian dengan "children". Contoh: {"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}

en: Easily copy and paste styled sections or widgets across multiple websites.
id_ID: Dengan mudah salin dan tempel bagian atau widget bergaya di beberapa situs web.

en: Easily design and style Fluent Forms to perfectly align with your website branding.
id_ID: Desain dan gaya Formulir Fluent dengan mudah agar selaras dengan branding situs web Anda.

en: Easily style Gravity Forms to match your brand with advanced design flexibility.
id_ID: Dengan mudah menata Form Gravity agar sesuai dengan merek Anda dengan fleksibilitas desain yang canggih.

en: Effortlessly design modern websites with UAE using our powerful range of widgets & features. Get started by selecting an option based on your needs.
id_ID: Desain situs web modern dengan mudah menggunakan UAE dengan berbagai widget & fitur kami yang kuat. Mulailah dengan memilih opsi berdasarkan kebutuhan Anda.

en: Element ID is required.
id_ID: ID elemen diperlukan.

en: Element ID to move.
id_ID: ID elemen yang akan dipindahkan.

en: Element ID to remove.
id_ID: ID elemen yang akan dihapus.

en: Element ID to update (from get-structure).
id_ID: ID Elemen yang akan diperbarui (dari get-structure).

en: Element not found in post.
id_ID: Elemen tidak ditemukan dalam postingan.

en: Element not found in template.
id_ID: Elemen tidak ditemukan dalam template.

en: Element type "%s" not found in Elementor.
id_ID: Tipe elemen "%s" tidak ditemukan di Elementor.

en: Elementor CSS cache cleared successfully.
id_ID: Cache CSS Elementor berhasil dibersihkan.

en: Elementor Editor Area
id_ID: Area Editor Elementor

en: Elementor Header & Footer Builder
id_ID: Pembuat Header & Footer Elementor

en: Elementor Header & Footer Builder Options
id_ID: Opsi Pembuat Header & Footer Elementor

en: Elementor is not active.
id_ID: Elementor tidak aktif.

en: Elementor page template: elementor_header_footer, elementor_canvas, or default.
id_ID: Template halaman Elementor: elementor_header_footer, elementor_canvas, atau default.

en: Email Address
id_ID: Alamat Email

en: Embed interactive, customizable maps with markers, styles, and responsive layouts.
id_ID: Sisipkan peta interaktif yang dapat disesuaikan dengan penanda, gaya, dan tata letak responsif.

en: Embed responsive videos from YouTube, Vimeo, or self-hosted sources with ease.
id_ID: Sisipkan video responsif dari YouTube, Vimeo, atau sumber yang dihosting sendiri dengan mudah.

en: Embed your live Twitter feed with customizable layouts that match your site's style.
id_ID: Sisipkan feed Twitter langsung Anda dengan tata letak yang dapat disesuaikan yang sesuai dengan gaya situs Anda.

en: Enable Abilities
id_ID: Aktifkan Kemampuan

en: Enable Edit Abilities
id_ID: Aktifkan Edit Kemampuan

en: Enable Layout for Elementor Canvas Template?
id_ID: Aktifkan Layout untuk Template Kanvas Elementor?

en: Enable MCP Server
id_ID: Aktifkan Server MCP

en: Enable Reading Progress Bar
id_ID: Aktifkan Bilah Kemajuan Membaca

en: Enable Schema Support
id_ID: Aktifkan Dukungan Skema

en: Enable Scroll Button
id_ID: Aktifkan Tombol Gulir

en: Enable Scroll To Top
id_ID: Aktifkan Gulir ke Atas

en: Enable UAE Duplicator
id_ID: Aktifkan Duplicator UAE

en: Enable UAE abilities within Elementor's Angie AI assistant so it can use them in-browser without an external MCP client.
id_ID: Aktifkan kemampuan UAE dalam asisten AI Angie Elementor sehingga dapat menggunakannya di browser tanpa klien MCP eksternal.

en: Enable a specific widget by slug.
id_ID: Aktifkan widget tertentu berdasarkan slug.

en: Enable or disable a specific extension.
id_ID: Aktifkan atau nonaktifkan ekstensi tertentu.

en: Enable this option to hide the default logo or replace it with your own logo. (Note: To hide the logo, leave the logo URL field empty.)
id_ID: Aktifkan opsi ini untuk menyembunyikan logo default atau menggantinya dengan logo Anda sendiri. (Catatan: Untuk menyembunyikan logo, biarkan kolom URL logo kosong.)

en: Enable this option to stretch the Sub Menu to Full Width.
id_ID: Aktifkan opsi ini untuk memperluas Sub Menu ke Lebar Penuh.

en: Enable time-saving features that streamline your workflow and enhance user experience.
id_ID: Aktifkan fitur penghemat waktu yang menyederhanakan alur kerja Anda dan meningkatkan pengalaman pengguna.

en: Enable “Enable Abilities” above to connect AI clients.
id_ID: Aktifkan "Aktifkan Kemampuan" di atas untuk menghubungkan klien AI.

en: Enable/disable Elementor widgets.
id_ID: Aktifkan/nonaktifkan widget Elementor.

en: Enable/disable before-footer rendering.
id_ID: Aktifkan/nonaktifkan rendering sebelum footer.

en: Enable/disable footer rendering.
id_ID: Aktifkan/nonaktifkan rendering footer.

en: Enable/disable header rendering.
id_ID: Aktifkan/nonaktifkan rendering header.

en: Enabled
id_ID: Diaktifkan

en: Enabling this option will display this layout on pages using Elementor Canvas Template.
id_ID: Mengaktifkan opsi ini akan menampilkan layout ini di halaman yang menggunakan Template Kanvas Elementor.

en: Enabling this option will hide the White Label settings. To access it again, re-activate the plugin.
id_ID: Mengaktifkan opsi ini akan menyembunyikan pengaturan White Label. Untuk mengaksesnya lagi, aktifkan kembali plugin.

en: Encountered an error while performing your request.
id_ID: Terjadi kesalahan saat melakukan permintaan Anda.

en: End
id_ID: Akhir

en: Ending Number
id_ID: Nomor Akhir

en: Endpoint copied to clipboard
id_ID: Endpoint disalin ke clipboard

en: Endpoint live
id_ID: Endpoint aktif

en: Enhance user experience by playing welcome music or audio when visitors land.
id_ID: Tingkatkan pengalaman pengguna dengan memutar musik atau audio selamat datang saat pengunjung datang.

en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
id_ID: Menikmati %1$s? Silakan tinggalkan kami peringkat %2$s. Kami sangat menghargai dukungan Anda!

en: Enter caption
id_ID: Masukkan keterangan

en: Enter description text here.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing. Quo incidunt ullamco.
id_ID: Masukkan teks deskripsi di sini. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing. Quo incidunt ullamco.

en: Enter logo URL to replace
id_ID: Masukkan URL logo untuk mengganti

en: Enter your details to get special offer that we have for you and stay updated on UAE’s latest news and updates.
id_ID: Masukkan detail Anda untuk mendapatkan penawaran khusus yang kami miliki untuk Anda dan tetap diperbarui tentang berita dan pembaruan terbaru di UAE.

en: Enter your image caption
id_ID: Masukkan keterangan gambar Anda

en: Entered email address is invalid!
id_ID: Alamat email yang dimasukkan tidak valid!

en: Entire Website
id_ID: Seluruh Situs Web

en: Error 404: Page not found
id_ID: Kesalahan 404: Halaman tidak ditemukan

en: Error calling endpoint
id_ID: Kesalahan saat memanggil endpoint

en: Essentials
id_ID: Esensial

en: Excerpt
id_ID: Cuplikan

en: Excerpt Length
id_ID: Panjang Cuplikan

en: Exclude Current Post
id_ID: Kecualikan Pos Saat Ini

en: Exclude On
id_ID: Kecualikan Di

en: Exclude rules. Same structure as include_locations.
id_ID: Aturan eksklusi. Struktur yang sama seperti include_locations.

en: Exit Guided Setup
id_ID: Keluar dari Pengaturan Panduan

en: Expand all
id_ID: Perluas semua

en: Expanded
id_ID: Diperluas

en: Experiencing an issue with current version? Roll back to a previous version to help troubleshoot the issue.
id_ID: Mengalami masalah dengan versi saat ini? Kembali ke versi sebelumnya untuk membantu memecahkan masalah tersebut.

en: Explore Pro Features
id_ID: Jelajahi Fitur Pro

en: Explore Templates
id_ID: Jelajahi Template

en: Extension "%s" not found.
id_ID: Ekstensi "%s" tidak ditemukan.

en: Extension slug.
id_ID: Slug ekstensi.

en: Extensions
id_ID: Ekstensi

en: External MCP server
id_ID: Server MCP eksternal

en: Extra Large
id_ID: Sangat Besar

en: Extra Small
id_ID: Sangat Kecil

en: FAQ Schema
id_ID: Skema FAQ

en: Failed to create duplicate template.
id_ID: Gagal membuat template duplikat.

en: Failed to create template.
id_ID: Gagal membuat template.

en: Failed to encode Elementor data.
id_ID: Gagal mengkodekan data Elementor.

en: Failed to move post to trash.
id_ID: Gagal memindahkan pos ke tempat sampah.

en: Failed to restore post from trash.
id_ID: Gagal memulihkan pos dari tempat sampah.

en: Failed to restore template from trash.
id_ID: Gagal memulihkan template dari tempat sampah.

en: Failed to save settings!
id_ID: Gagal menyimpan pengaturan!

en: Failed to save settings.
id_ID: Gagal menyimpan pengaturan.

en: Failed to send email. Please try again later.
id_ID: Gagal mengirim email. Silakan coba lagi nanti.

en: Failed to trash the template.
id_ID: Gagal membuang template.

en: Failed to update template status.
id_ID: Gagal memperbarui status template.

en: Failed to update template type.
id_ID: Gagal memperbarui tipe template.

en: Fancy Heading
id_ID: Judul Fancy

en: Featured Image
id_ID: Gambar Unggulan

en: Filter before-footer template ID.
id_ID: Saring ID template sebelum footer.

en: Filter by post status.
id_ID: Saring berdasarkan status pos.

en: Filter by post type. Use "any" for all supported types.
id_ID: Saring berdasarkan jenis pos. Gunakan "any" untuk semua jenis yang didukung.

en: Filter by source plugin.
id_ID: Saring berdasarkan plugin sumber.

en: Filter by template type.
id_ID: Saring berdasarkan tipe template.

en: Filter footer template post ID.
id_ID: Saring ID pos template footer.

en: Filter header template post ID.
id_ID: Saring ID pos template header.

en: Filter template ID before render.
id_ID: Saring ID template sebelum dirender.

en: Fires before footer section.
id_ID: Ditembak sebelum bagian footer.

en: Fires inside footer wrapper.
id_ID: Ditembak di dalam pembungkus footer.

en: Fires inside header wrapper.
id_ID: Ditembak di dalam pembungkus header.

en: First Name
id_ID: Nama Depan

en: Flush Permalink
id_ID: Bersihkan Permalink

en: Flyout Box Padding
id_ID: Padding Kotak Flyout

en: Flyout Box Width
id_ID: Lebar Kotak Flyout

en: Flyout Orientation
id_ID: Orientasi Flyout

en: Focus
id_ID: Fokus

en: Footer Widgets in Elementor
id_ID: Widget Footer di Elementor

en: For Horizontal layout, this will affect on the selected breakpoint
id_ID: Untuk tata letak Horizontal, ini akan mempengaruhi titik putus yang dipilih

en: Forces Elementor to regenerate CSS files for a post so frontend changes appear immediately. Call after builder/build or any structural change.
id_ID: Memaksa Elementor untuk meregenerasi file CSS untuk sebuah pos sehingga perubahan frontend muncul segera. Panggil setelah builder/build atau perubahan struktural apapun.

en: Form & Pop-up Builder
id_ID: Pembuat Formulir & Pop-up

en: Form Styler
id_ID: Styler Formulir

en: Form Stylers and more...
id_ID: Penyusun Formulir dan lainnya...

en: Formerly Elementor Header & Footer Builder
id_ID: Dahulu Pembuat Header & Footer Elementor

en: Frame Animation
id_ID: Animasi Bingkai

en: Framed
id_ID: Bingkai

en: Free
id_ID: Gratis

en: Free & Fastest WordPress Theme.
id_ID: Tema WordPress Gratis & Tercepat.

en: Free Vs Pro
id_ID: Gratis Vs Pro

en: Free vs Pro
id_ID: Gratis vs Pro

en: Front Page
id_ID: Halaman Depan

en: Full
id_ID: Penuh

en: Full Size
id_ID: Ukuran Penuh

en: Full Width
id_ID: Lebar Penuh

en: Full design flexibility for easy customization
id_ID: Fleksibilitas desain penuh untuk kustomisasi yang mudah

en: Gap
id_ID: Jarak

en: General
id_ID: Umum

en: Get All Active Templates
id_ID: Ambil Semua Template Aktif

en: Get Available Locations
id_ID: Dapatkan Lokasi Tersedia

en: Get Design Tokens
id_ID: Dapatkan Token Desain

en: Get Element Schema
id_ID: Dapatkan Skema Elemen

en: Get Full Control
id_ID: Dapatkan Kontrol Penuh

en: Get Help
id_ID: Dapatkan Bantuan

en: Get Important Notifications and Updates
id_ID: Dapatkan Pemberitahuan dan Pembaruan Penting

en: Get Plugin Info
id_ID: Dapatkan Info Plugin

en: Get Plugin Settings
id_ID: Dapatkan Pengaturan Plugin

en: Get Post Structure
id_ID: Dapatkan Struktur Postingan

en: Get Template Details
id_ID: Dapatkan Detail Template

en: Get Theme Info
id_ID: Dapatkan Info Tema

en: Get UAE Pro features, premium widgets, and upgrade pricing. Use when user asks about mega menus, AJAX load more, carousels, modal popups, video gallery, hotspot, timeline, login form, or any Pro-only features.
id_ID: Dapatkan fitur Pro UAE, widget premium, dan harga upgrade. Gunakan saat pengguna bertanya tentang menu mega, AJAX load more, karusel, popup modal, galeri video, hotspot, timeline, formulir login, atau fitur khusus Pro lainnya.

en: Get Widget Usage Map
id_ID: Dapatkan Peta Penggunaan Widget

en: Get access to advanced widgets and features to create the website that stands out!
id_ID: Dapatkan akses ke widget dan fitur canggih untuk membuat situs web yang menonjol!

en: Get all plugin-level settings.
id_ID: Dapatkan semua pengaturan tingkat plugin.

en: Get more than just Breadcrumbs
id_ID: Dapatkan lebih dari sekadar Breadcrumbs

en: Get site colors, fonts, and spacing
id_ID: Dapatkan warna, font, dan jarak situs

en: Get the Advanced Navigation Menu widget in UAE Pro and unlock advanced layouts, styling, and flexible menu options.
id_ID: Dapatkan widget Menu Navigasi Lanjutan di UAE Pro dan buka tata letak, gaya, dan opsi menu yang fleksibel.

en: Get the Advanced Posts widget and unlock powerful layouts, filters, and customization options with UAE Pro.
id_ID: Dapatkan widget Pos Lanjutan dan buka kunci tata letak, filter, dan opsi kustomisasi yang kuat dengan UAE Pro.

en: Get the Info Box widget in UAE Pro and unlock advanced layouts, icons, and styling for better content display.
id_ID: Dapatkan widget Kotak Info di UAE Pro dan buka kunci tata letak, ikon, dan gaya lanjutan untuk tampilan konten yang lebih baik.

en: Get the WooCommerce Add to Cart widget and unlock advanced layouts, styles, and features with UAE Pro.
id_ID: Dapatkan widget Tambah ke Keranjang WooCommerce dan buka kunci tata letak, gaya, dan fitur lanjutan dengan UAE Pro.

en: Get the advanced Woo Products widget and unlock powerful layouts, filters, and customization options with UAE Pro.
id_ID: Dapatkan widget Produk Woo yang lebih canggih dan buka tata letak, filter, dan opsi kustomisasi yang kuat dengan UAE Pro.

en: Getting Started
id_ID: Memulai

en: Go Pro
id_ID: Jadilah Pro

en: Go Pro for More Features
id_ID: Dapatkan Pro untuk Fitur Lebih Banyak

en: Go To Dashboard
id_ID: Pergi ke Dasbor

en: Go to UAE Settings page
id_ID: Pergi ke halaman Pengaturan UAE

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus.
id_ID: Pergi ke <a href="%s" target="_blank">layar Menu</a> untuk mengelola menu Anda.

en: Google Map
id_ID: Peta Google

en: Gravity Form Styler
id_ID: Styler Form Gravity

en: HTML Tag
id_ID: Tag HTML

en: Hamburger Align
id_ID: Penyelarasan Hamburger

en: Happy to help!
id_ID: Senang bisa membantu!

en: Header & Footer Builder
id_ID: Pembuat Header & Footer

en: Header Footer Builder
id_ID: Pembuat Header Footer

en: Header/Footer Builder
id_ID: Pembuat Header/Footer

en: Height
id_ID: Tinggi

en: Help Centre
id_ID: Pusat Bantuan

en: Help improve %s by sharing non-sensitive usage data — like PHP version and features used.
id_ID: Bantu tingkatkan %s dengan membagikan data penggunaan yang tidak sensitif — seperti versi PHP dan fitur yang digunakan.

en: Help make UAE Better
id_ID: Bantu buat UAE lebih baik

en: Help shape the future of Ultimate Addons for Elementor. Share how you use the plugin so we can build features that matter, fix issues faster, and make smarter decisions.
id_ID: Bantu membentuk masa depan Ultimate Addons untuk Elementor. Bagikan bagaimana Anda menggunakan plugin ini sehingga kami dapat membangun fitur yang penting, memperbaiki masalah lebih cepat, dan membuat keputusan yang lebih cerdas.

en: Help us improve by sharing anonymous data about your website setup. This includes non-sensitive info about plugins, themes, and settings, so we can create a better product for you. Your privacy is always our top priority. Learn more in our privacy policy.
id_ID: Bantu kami meningkatkan dengan membagikan data anonim tentang pengaturan situs web Anda. Ini termasuk informasi yang tidak sensitif tentang plugin, tema, dan pengaturan, sehingga kami dapat membuat produk yang lebih baik untuk Anda. Privasi Anda selalu menjadi prioritas utama kami. Pelajari lebih lanjut di kebijakan privasi kami.

en: Helpful Information
id_ID: Informasi Berguna

en: Here’s how to get started:
id_ID: Berikut cara memulai:

en: Hide
id_ID: Sembunyikan

en: Hide + & - Sign
id_ID: Sembunyikan + & - Tanda

en: Hide Empty
id_ID: Sembunyikan Kosong

en: Hide Video
id_ID: Sembunyikan Video

en: Hide White Label Settings
id_ID: Sembunyikan Pengaturan White Label

en: Highlight important words with dual-colored headings that make text more impactful.
id_ID: Soroti kata-kata penting dengan judul dua warna yang membuat teks lebih berdampak.

en: Home
id_ID: Beranda

en: Home Icon
id_ID: Ikon Beranda

en: Home Page
id_ID: Halaman Beranda

en: Horizontal Alignment
id_ID: Penyelarasan Horizontal

en: Horizontal Padding
id_ID: Padding Horizontal

en: Hotspots
id_ID: Titik Panas

en: Hover Animation
id_ID: Animasi Hover

en: Hover Color
id_ID: Warna Hover

en: How AI clients reach your site right now
id_ID: Bagaimana klien AI mencapai situs Anda saat ini

en: How To Schema
id_ID: Cara Menggunakan Skema

en: How can we assist you?
id_ID: Bagaimana kami dapat membantu Anda?

en: How likely are you to recommend Ultimate Addons for Elementor to your friends or colleagues?
id_ID: Seberapa besar kemungkinan Anda merekomendasikan Ultimate Addons untuk Elementor kepada teman atau kolega Anda?

en: How to use features
id_ID: Cara menggunakan fitur

en: How to use templates
id_ID: Cara menggunakan template

en: How to use widgets
id_ID: Cara menggunakan widget

en: How-to Schema
id_ID: Skema Cara

en: I found a better alternative plugin.
id_ID: Saya menemukan plugin alternatif yang lebih baik.

en: Icon
id_ID: Ikon

en: Icon Color
id_ID: Warna Ikon

en: Icon Hover Color
id_ID: Warna Hover Ikon

en: Icon Margin
id_ID: Margin Ikon

en: Icon Size
id_ID: Ukuran Ikon

en: Icon Spacing
id_ID: Jarak Ikon

en: If neither option works, please contact your theme author to add support for this plugin.
id_ID: Jika tidak ada opsi yang berfungsi, silakan hubungi penulis tema Anda untuk menambahkan dukungan untuk plugin ini.

en: If the above methods do not work with your theme, contact your theme author and request them to add support for the <a href="%s">plugin</a>.
id_ID: Jika metode di atas tidak berfungsi dengan tema Anda, hubungi penulis tema Anda dan minta mereka untuk menambahkan dukungan untuk <a href="%s">plugin</a>.

en: If true, automatically redistributes all column sizes evenly.
id_ID: Jika benar, secara otomatis mendistribusikan semua ukuran kolom secara merata.

en: If true, creates an inner section (must be placed inside a column). On container sites, creates a nested container.
id_ID: Jika benar, membuat bagian dalam (harus ditempatkan di dalam kolom). Di situs kontainer, membuat kontainer bersarang.

en: If true, return complete settings. Default false returns only setting keys for brevity.
id_ID: Jika benar, kembalikan pengaturan lengkap. Default salah hanya mengembalikan kunci pengaturan untuk singkatnya.

en: If you have a moment, please share why you are deactivating the plugin.
id_ID: Jika Anda memiliki waktu, silakan bagikan mengapa Anda menonaktifkan plugin.

en: Image
id_ID: Gambar

en: Image Gallery
id_ID: Galeri Gambar

en: Image Size
id_ID: Ukuran Gambar

en: Important Notice:
id_ID: Pemberitahuan Penting:

en: Improve navigation on long pages with a floating button that helps visitors jump back to the top effortlessly.
id_ID: Tingkatkan navigasi di halaman panjang dengan tombol mengambang yang membantu pengunjung melompat kembali ke atas dengan mudah.

en: Improve navigation with auto-generated tables of contents for long or complex pages.
id_ID: Tingkatkan navigasi dengan daftar isi yang dihasilkan secara otomatis untuk halaman panjang atau kompleks.

en: Inactive
id_ID: Tidak Aktif

en: Include logo, menu, CTA, and contact access for a complete header.
id_ID: Sertakan logo, menu, CTA, dan akses kontak untuk header yang lengkap.

en: Include rules: { "rule": ["basic-global", ...], "specific": ["post-123", ...] }
id_ID: Aturan termasuk: { "rule": ["basic-global", ...], "specific": ["post-123", ...] }

en: Info Box
id_ID: Kotak Info

en: Info Card
id_ID: Kartu Info

en: Info Card Widget in Elementor
id_ID: Widget Kartu Info di Elementor

en: Information about UAE Pro premium widgets and upgrade path.
id_ID: Informasi tentang widget premium UAE Pro dan jalur peningkatan.

en: Initial post status.
id_ID: Status pos awal.

en: Input Box
id_ID: Kotak Input

en: Input Box With Button
id_ID: Kotak Input Dengan Tombol

en: Insert Widget
id_ID: Sisipkan Widget

en: Insert essential elements like Social Icons, Contact Info, Copyright Text, and Navigation Links for complete site credibility.
id_ID: Sisipkan elemen penting seperti Ikon Sosial, Info Kontak, Teks Hak Cipta, dan Tautan Navigasi untuk kredibilitas situs yang lengkap.

en: Inserted %1$s widget into "%2$s".
id_ID: Menyisipkan widget %1$s ke dalam "%2$s".

en: Inserts a single widget into an existing Elementor post. KEY WIDGET SLUGS — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart. Footer: copyright, retina (logo), social-icons. Pages: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter. Use list-widget-types to discover all available slugs.
id_ID: Menyisipkan satu widget ke dalam pos Elementor yang sudah ada. SLUG WIDGET KUNCI — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart. Footer: copyright, retina (logo), social-icons. Halaman: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter. Gunakan list-widget-types untuk menemukan semua slug yang tersedia.

en: Instagram Feed
id_ID: Feed Instagram

en: Install
id_ID: Instal

en: Install & Activate
id_ID: Instal & Aktifkan

en: Install Elementor
id_ID: Instal Elementor

en: Install Starter Templates
id_ID: Instal Template Awal

en: Install and activate the Angie plugin to use in-browser AI.
id_ID: Instal dan aktifkan plugin Angie untuk menggunakan AI di browser.

en: Install the Angie plugin to use in-browser AI.
id_ID: Instal plugin Angie untuk menggunakan AI di browser.

en: Installed
id_ID: Terinstal

en: Installed Starter Templates
id_ID: Template Awal Terinstal

en: Installing Starter Templates...
id_ID: Menginstal Template Awal...

en: Installing...
id_ID: Menginstal...

en: Integrations & Branding
id_ID: Integrasi & Merek

en: Introduce your team with clean profile cards that showcase names, roles, and socials.
id_ID: Perkenalkan tim Anda dengan kartu profil yang bersih yang menampilkan nama, peran, dan sosial.

en: Invalid ability handler: it must implement get_name(), get_registration_args(), and execute().
id_ID: Penangan kemampuan tidak valid: harus mengimplementasikan get_name(), get_registration_args(), dan execute().

en: Invalid analytics option value.
id_ID: Nilai opsi analitik tidak valid.

en: Invalid attachment ID for featured image.
id_ID: ID lampiran untuk gambar unggulan tidak valid.

en: Invalid compatibility method.
id_ID: Metode kompatibilitas tidak valid.

en: Invalid compatibility option value.
id_ID: Nilai opsi kompatibilitas tidak valid.

en: Invalid domain provided.
id_ID: Domain yang diberikan tidak valid.

en: Invalid extension.
id_ID: Ekstensi tidak valid.

en: Invalid nonce
id_ID: Nonce tidak valid

en: Invalid or missing nonce.
id_ID: Nonce tidak valid atau hilang.

en: Invalid page template value.
id_ID: Nilai template halaman tidak valid.

en: Invalid parameters.
id_ID: Parameter tidak valid.

en: Invalid position. Use "append", "prepend", or an object with "after", "before", or "inside" key.
id_ID: Posisi tidak valid. Gunakan "append", "prepend", atau objek dengan kunci "after", "before", atau "inside".

en: Invalid post status.
id_ID: Status pos tidak valid.

en: Invalid role(s): %s
id_ID: Peran tidak valid: %s

en: Invalid template type.
id_ID: Tipe template tidak valid.

en: Invalid value for "%1$s". Allowed: %2$s
id_ID: Nilai tidak valid untuk "%1$s". Diizinkan: %2$s

en: Invalid widget identifier.
id_ID: Identifikasi widget tidak valid.

en: It's missing a specific feature.
id_ID: Plugin ini tidak memiliki fitur tertentu.

en: Items Count
id_ID: Jumlah Item

en: JSON string of the settings to update. You MUST call builder/get-schema first to discover the exact setting keys for the widget type. Then pass a JSON object string with only the keys you want to change. Example for hfe-infocard: {"infocard_title":"New Title","infocard_description":"New text","infocard_button_text":"Click Me"}. Example for heading: {"heading_title":"New Heading"}. Example for text-editor: {"editor":"<p>New content</p>"}.
id_ID: String JSON dari pengaturan yang akan diperbarui. Anda HARUS memanggil builder/get-schema terlebih dahulu untuk menemukan kunci pengaturan yang tepat untuk tipe widget. Kemudian kirimkan string objek JSON hanya dengan kunci yang ingin Anda ubah. Contoh untuk hfe-infocard: {"infocard_title":"Judul Baru","infocard_description":"Teks Baru","infocard_button_text":"Klik Saya"}. Contoh untuk heading: {"heading_title":"Judul Baru"}. Contoh untuk text-editor: {"editor":"<p>Konten Baru</p>"}.

en: JSON string of widget settings. Use builder/get-schema to discover the keys. Example: {"heading_title":"My Heading","align":"center"}. Pass empty string or "{}" for defaults.
id_ID: String JSON dari pengaturan widget. Gunakan builder/get-schema untuk menemukan kunci. Contoh: {"heading_title":"Judul Saya","align":"center"}. Kirim string kosong atau "{}" untuk default.

en: Justified
id_ID: Dipertegas

en: Justify
id_ID: Rata

en: Knowledge Base
id_ID: Basis Pengetahuan

en: Large
id_ID: Besar

en: Last Menu Item
id_ID: Item Menu Terakhir

en: Last Name
id_ID: Nama Belakang

en: Layout
id_ID: Tata Letak

en: Learn
id_ID: Pelajari

en: Learn More
id_ID: Pelajari Lebih Lanjut

en: Learn More.
id_ID: Pelajari Lebih Lanjut.

en: Learn more.
id_ID: Pelajari lebih lanjut.

en: Left
id_ID: Kiri

en: Let's Get Started
id_ID: Mari Kita Mulai

en: License Key
id_ID: Kunci Lisensi

en: Link
id_ID: Tautan

en: Link Color
id_ID: Warna Tautan

en: Link Hover Color
id_ID: Warna Hover Tautan

en: Link Hover Effect
id_ID: Efek Hover Tautan

en: Link Hover Effect Color
id_ID: Warna Efek Hover Tautan

en: List Available Widget Types
id_ID: Daftar Tipe Widget yang Tersedia

en: List Extensions
id_ID: Daftar Ekstensi

en: List Items
id_ID: Daftar Item

en: List Pages
id_ID: Daftar Halaman

en: List Templates
id_ID: Daftar Template

en: List Widgets
id_ID: Daftar Widget

en: Lists Elementor-edited pages and posts with optional filtering by type, status, and search.
id_ID: Mendaftar halaman dan pos yang diedit dengan Elementor dengan opsi penyaringan berdasarkan jenis, status, dan pencarian.

en: Lists all HFE templates with their type, status, display conditions, and edit URLs.
id_ID: Mendaftar semua template HFE dengan tipe, status, kondisi tampilan, dan URL edit mereka.

en: Lists all available targeting locations for display rules.
id_ID: Mencantumkan semua lokasi penargetan yang tersedia untuk aturan tampilan.

en: Lists all available widgets with their enabled/disabled status, slug, title, and category.
id_ID: Mencantumkan semua widget yang tersedia dengan status aktif/nonaktif, slug, judul, dan kategori mereka.

en: Lists all widget types that can be inserted. RECOMMENDED — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart, hfe-menu. Footer: copyright, retina (logo), social-icons, hfe-menu. Pages: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter, spacer, divider.
id_ID: Mencantumkan semua tipe widget yang dapat disisipkan. DISARANKAN — Header: site-logo, navigation-menu, hfe-search-button, hfe-cart, hfe-menu. Footer: copyright, retina (logo), social-icons, hfe-menu. Halaman: heading, text-editor, image, button, hfe-infocard, hfe-counter, spacer, divider.

en: Lists available extensions (Scroll to Top, Reading Progress Bar) and their status.
id_ID: Mencantumkan ekstensi yang tersedia (Gulir ke Atas, Bilah Progres Membaca) dan statusnya.

en: Loading more results…
id_ID: Memuat lebih banyak hasil…

en: Logged In
id_ID: Masuk

en: Logged Out
id_ID: Keluar

en: Login Form
id_ID: Formulir Masuk

en: MCP Adapter plugin not detected
id_ID: Plugin Adapter MCP tidak terdeteksi

en: MCP server off
id_ID: Server MCP mati

en: MCP server on
id_ID: Server MCP aktif

en: Main Menu
id_ID: Menu Utama

en: Maintenance
id_ID: Pemeliharaan

en: Manage abilities
id_ID: Kelola kemampuan

en: Margins
id_ID: Margin

en: Marketing Button
id_ID: Tombol Pemasaran

en: Master UAE with our step-by-step guide and tutorials. Create stunning headers and footers with confidence.
id_ID: Kuasai UAE dengan panduan langkah demi langkah dan tutorial kami. Buat header dan footer yang menakjubkan dengan percaya diri.

en: Max Width
id_ID: Lebar Maksimal

en: Media File
id_ID: File Media

en: Media Type
id_ID: Jenis Media

en: Medium
id_ID: Sedang

en: Mega Menu & Navigation Widget
id_ID: Mega Menu & Widget Navigasi

en: Menu Cart
id_ID: Keranjang Menu

en: Menu Icon
id_ID: Ikon Menu

en: Menu Item Top Spacing
id_ID: Jarak Atas Item Menu

en: Menu Items Align
id_ID: Penyelarasan Item Menu

en: Menu Order
id_ID: Urutan Menu

en: Menu Toggle
id_ID: Toggle Menu

en: Menu Trigger & Close Icon
id_ID: Pemicu Menu & Ikon Tutup

en: Meta Separator
id_ID: Pemisah Meta

en: Method 1 (Recommended)
id_ID: Metode 1 (Direkomendasikan)

en: Method 2
id_ID: Metode 2

en: Middle
id_ID: Tengah

en: Modal Popup
id_ID: Popup Modal

en: Modern, timeless designs
id_ID: Desain modern dan abadi

en: Modifications disabled in AI Tools settings.
id_ID: Modifikasi dinonaktifkan di pengaturan Alat AI.

en: Move Element
id_ID: Pindahkan Elemen

en: Moved element %1$s in "%2$s".
id_ID: Telah memindahkan elemen %1$s di "%2$s".

en: Moves an Elementor page or post to the trash. Does not permanently delete.
id_ID: Memindahkan halaman atau pos Elementor ke tempat sampah. Tidak menghapus secara permanen.

en: Moves an HFE template to trash. Does not permanently delete.
id_ID: Memindahkan template HFE ke tempat sampah. Tidak dihapus secara permanen.

en: Multi Buttons
id_ID: Multi Tombol

en: My Account
id_ID: Akun Saya

en: NEW
id_ID: BARU

en: Navigation Menu
id_ID: Menu Navigasi

en: Need help from our experts? %1$sClick here to contact us.%2$s
id_ID: Butuh bantuan dari ahli kami? %1$sKlik di sini untuk menghubungi kami.%2$s

en: New Template
id_ID: Template Baru

en: New page/post title.
id_ID: Judul halaman/pos baru.

en: New position: { "after": "element_id" } or { "before": "element_id" }.
id_ID: Posisi baru: { "after": "element_id" } atau { "before": "element_id" }.

en: New post status.
id_ID: Status pos baru.

en: New template type.
id_ID: Tipe template baru.

en: New value for the setting.
id_ID: Nilai baru untuk pengaturan.

en: Next
id_ID: Selanjutnya

en: No
id_ID: Tidak

en: No Comments
id_ID: Tidak Ada Komentar

en: No Templates found in Trash.
id_ID: Tidak ada Template yang ditemukan di Tempat Sampah.

en: No Templates found.
id_ID: Tidak ada Template yang ditemukan.

en: No active Elementor Kit found.
id_ID: Tidak ada Kit Elementor aktif yang ditemukan.

en: No active Elementor kit found.
id_ID: Tidak ada kit Elementor aktif yang ditemukan.

en: No bloat - disable unused widgets with one click
id_ID: Tanpa beban - nonaktifkan widget yang tidak digunakan dengan satu klik

en: No fields provided to update.
id_ID: Tidak ada bidang yang diberikan untuk diperbarui.

en: No post to duplicate has been supplied!
id_ID: Tidak ada pos untuk diduplikasi yang disediakan!

en: No posts found.
id_ID: Tidak ada pos yang ditemukan.

en: No products found.
id_ID: Tidak ada produk yang ditemukan.

en: No recent change is available to undo for this post. Try Elementor revision history.
id_ID: Tidak ada perubahan terbaru yang tersedia untuk dibatalkan untuk postingan ini. Coba riwayat revisi Elementor.

en: No results found
id_ID: Tidak ada hasil ditemukan

en: No settings provided. This is a "%1$s" widget. Available setting keys: %2$s. Retry with the correct keys in the settings object.
id_ID: Tidak ada pengaturan yang diberikan. Ini adalah widget "%1$s". Kunci pengaturan yang tersedia: %2$s. Coba lagi dengan kunci yang benar dalam objek pengaturan.

en: Nonce validation failed
id_ID: Validasi nonce gagal

en: None
id_ID: Tidak Ada

en: Not installed
id_ID: Tidak terinstal

en: Note:
id_ID: Catatan:

en: Note: Changes will be applied on the frontend.
id_ID: Catatan: Perubahan akan diterapkan di frontend.

en: Number
id_ID: Nomor

en: Number of results per page. Maximum 100.
id_ID: Jumlah hasil per halaman. Maksimum 100.

en: Off
id_ID: Matikan

en: On
id_ID: Hidup

en: Onboarding Success
id_ID: Keberhasilan Onboarding

en: Onboarding analytics saved.
id_ID: Analitik onboarding disimpan.

en: Once the WP MCP Adapter plugin is active, this is how you connect your AI client.
id_ID: Setelah plugin WP MCP Adapter aktif, inilah cara Anda menghubungkan klien AI Anda.

en: One Comment
id_ID: Satu Komentar

en: Oops! Something went wrong. Please refresh the page and try again.
id_ID: Ups! Ada yang salah. Silakan muat ulang halaman dan coba lagi.

en: Opacity
id_ID: Opasitas

en: Open Application Passwords
id_ID: Buka Kata Sandi Aplikasi

en: Open Submenu
id_ID: Buka Submenu

en: Option 1 (Recommended)
id_ID: Opsi 1 (Direkomendasikan)

en: Option 2
id_ID: Opsi 2

en: Optional. Filter to a single widget slug.
id_ID: Opsional. Filter ke slug widget tunggal.

en: Order
id_ID: Urutan

en: Order By
id_ID: Urutkan Berdasarkan

en: Organize content with switchable toggles that let visitors compare or explore easily.
id_ID: Atur konten dengan pengalih yang dapat dipindahkan yang memungkinkan pengunjung membandingkan atau menjelajahi dengan mudah.

en: Other
id_ID: Lainnya

en: Overall Alignment
id_ID: Penyelarasan Keseluruhan

en: Overline
id_ID: Garis Atas

en: Overview
id_ID: Ikhtisar

en: Page Title
id_ID: Judul Halaman

en: Page creation failed.
id_ID: Pembuatan halaman gagal.

en: Pages
id_ID: Halaman

en: Parent Templates:
id_ID: Template Induk:

en: Parent element "%s" not found in template.
id_ID: Elemen induk "%s" tidak ditemukan dalam template.

en: Particle Backgrounds
id_ID: Latar Belakang Partikel

en: Party Propz
id_ID: Aksesoris Pesta

en: Permission denied.
id_ID: Izin ditolak.

en: Placeholder Color
id_ID: Warna Placeholder

en: Please delete
id_ID: Silakan hapus

en: Please enter
id_ID: Silakan masukkan

en: Please enter a valid email address
id_ID: Silakan masukkan alamat email yang valid

en: Please tell us more about the feature.
id_ID: Silakan beri tahu kami lebih banyak tentang fitur tersebut.

en: Please tell us more about what went wrong?
id_ID: Silakan beri tahu kami lebih banyak tentang apa yang salah?

en: Please tell us more details.
id_ID: Silakan beri tahu kami lebih banyak detail.

en: Plugin Activated.
id_ID: Plugin Diaktifkan.

en: Plugin Description
id_ID: Deskripsi Plugin

en: Plugin Info
id_ID: Info Plugin

en: Plugin Installed
id_ID: Plugin Terinstal

en: Plugin Name
id_ID: Nama Plugin

en: Plugin Short Name
id_ID: Nama Pendek Plugin

en: Plugin activation is disabled for you on this site.
id_ID: Aktivasi plugin dinonaktifkan untuk Anda di situs ini.

en: Plugin installation failed. Please try again later.
id_ID: Instalasi plugin gagal. Silakan coba lagi nanti.

en: Plugin installation function not found.
id_ID: Fungsi instalasi plugin tidak ditemukan.

en: Plugin installation is disabled for you on this site.
id_ID: Instalasi plugin dinonaktifkan untuk Anda di situs ini.

en: Plugin slug is missing.
id_ID: Slug plugin hilang.

en: Plugin version, health, and compatibility info
id_ID: Info versi plugin, kesehatan, dan kompatibilitas

en: Plugin-level configuration.
id_ID: Konfigurasi tingkat plugin.

en: Plugins Details
id_ID: Detail Plugin

en: Plugins list not found
id_ID: Daftar plugin tidak ditemukan

en: Plus Sign
id_ID: Tanda Plus

en: Popularity
id_ID: Popularitas

en: Position
id_ID: Posisi

en: Position is required.
id_ID: Posisi diperlukan.

en: Post
id_ID: Pos

en: Post Duplicator Extension
id_ID: Ekstensi Post Duplicator

en: Post Info
id_ID: Info Pos

en: Post Layouts
id_ID: Tata Letak Pos

en: Post Skins
id_ID: Kulit Pos

en: Post creation failed, could not find original post.
id_ID: Pembuatan pos gagal, tidak dapat menemukan pos asli.

en: Post is in the trash. Use pages/restore first.
id_ID: Pos ada di tempat sampah. Gunakan pages/restore terlebih dahulu.

en: Post is not in the trash.
id_ID: Pos tidak ada di tempat sampah.

en: Post not found.
id_ID: Pos tidak ditemukan.

en: Post status.
id_ID: Status pos.

en: Post type "%s" is not supported by Elementor.
id_ID: Jenis pos "%s" tidak didukung oleh Elementor.

en: Post type not supported for duplication.
id_ID: Tipe pos tidak didukung untuk duplikasi.

en: Post type to create.
id_ID: Jenis pos yang akan dibuat.

en: Posts
id_ID: Pos

en: Posts Per Page
id_ID: Pos Per Halaman

en: Power Extensions
id_ID: Ekstensi Daya

en: Powerful, lightweight SEO plugin to manage search and social previews
id_ID: Plugin SEO yang kuat dan ringan untuk mengelola pratinjau pencarian dan sosial

en: Prefix
id_ID: Awalan

en: Present events, milestones, or stories in elegant horizontal or vertical timeline designs.
id_ID: Tampilkan acara, tonggak, atau cerita dalam desain garis waktu horizontal atau vertikal yang elegan.

en: Presets
id_ID: Preset

en: Price
id_ID: Harga

en: Price Box
id_ID: Kotak Harga

en: Price List
id_ID: Daftar Harga

en: Pricing Cards
id_ID: Kartu Harga

en: Pro Features
id_ID: Fitur Pro

en: Pro Plugin Info
id_ID: Info Plugin Pro

en: Products Per Page
id_ID: Produk Per Halaman

en: Progress saved successfully.
id_ID: Kemajuan berhasil disimpan.

en: Prompt copied! Paste it into your AI client.
id_ID: Prompt disalin! Tempelkan ke klien AI Anda.

en: Provide at least one of type or status to update.
id_ID: Berikan setidaknya salah satu dari tipe atau status untuk diperbarui.

en: Publishes or unpublishes (drafts) an Elementor page or post.
id_ID: Menerbitkan atau membatalkan penerbitan (draf) halaman atau pos Elementor.

en: Push
id_ID: Dorong

en: Query
id_ID: Kueri

en: Quick Access
id_ID: Akses Cepat

en: Quick Feedback
id_ID: Umpan Balik Cepat

en: Quickly launch websites with 300+ professionally designed Elementor templates.
id_ID: Luncurkan situs web dengan cepat menggunakan 300+ template Elementor yang dirancang secara profesional.

en: Random
id_ID: Acak

en: Rank higher with effortless SEO optimization. SureRank offers a simple, clutter-free interface with lightweight code, minimal setup, clear meta and schema settings, and smart content optimization that actually makes sense, helping you grow your traffic easily.
id_ID: Rangking lebih tinggi dengan optimasi SEO yang mudah. SureRank menawarkan antarmuka yang sederhana dan bebas dari kekacauan dengan kode ringan, pengaturan yang minimal, pengaturan meta dan skema yang jelas, serta optimasi konten cerdas yang benar-benar masuk akal, membantu Anda meningkatkan lalu lintas dengan mudah.

en: Rate Us
id_ID: Beri Penilaian Kami

en: Rate our plugin
id_ID: Beri peringkat pada plugin kami

en: Read
id_ID: Baca

en: Read & write
id_ID: Baca & tulis

en: Read More
id_ID: Baca Selengkapnya

en: Read More Text
id_ID: Teks Baca Selengkapnya

en: Read More →
id_ID: Baca Selengkapnya →

en: Read and update plugin configuration
id_ID: Baca dan perbarui konfigurasi plugin

en: Read the site's global colors, fonts, and spacing.
id_ID: Baca warna, font, dan jarak global situs.

en: Read-only
id_ID: Hanya baca

en: Read-only info: version, health, hooks.
id_ID: Info hanya-baca: versi, kesehatan, hooks.

en: Reading Progress Bar
id_ID: Bilah Kemajuan Membaca

en: Ready
id_ID: Siap

en: Recommended Essentials
id_ID: Esensial yang Direkomendasikan

en: Recommended plugins list not found
id_ID: Daftar plugin yang direkomendasikan tidak ditemukan

en: Redirect To Self Link
id_ID: Alihkan ke Tautan Diri

en: Regenerate CSS
id_ID: Regenerasi CSS

en: Regenerated CSS for "%s".
id_ID: Telah meregenerasi CSS untuk "%s".

en: Regenerated all Elementor CSS files globally.
id_ID: Telah meregenerasi semua file CSS Elementor secara global.

en: Register UAE AI tools with WordPress so they can be used by MCP clients (such as Claude, Cursor, and VS Code) and Elementor's Angie assistant. Disabled by default — enable this option to expose AI tools.
id_ID: Daftarkan alat AI UAE dengan WordPress agar dapat digunakan oleh klien MCP (seperti Claude, Cursor, dan VS Code) serta asisten Angie Elementor. Dinonaktifkan secara default — aktifkan opsi ini untuk mengekspos alat AI.

en: Reliable support from experts when you need it
id_ID: Dukungan yang dapat diandalkan dari para ahli saat Anda membutuhkannya

en: Remove Element
id_ID: Hapus Elemen

en: Remove UAE branding and customize the dashboard with your agency details.
id_ID: Hapus merek UAE dan sesuaikan dasbor dengan detail agensi Anda.

en: Removed element %1$s from "%2$s".
id_ID: Telah menghapus elemen %1$s dari "%2$s".

en: Removes a widget or container from any Elementor post by element ID.
id_ID: Menghapus widget atau kontainer dari pos Elementor manapun berdasarkan ID elemen.

en: Render admin page body.
id_ID: Render tubuh halaman admin.

en: Render an HFE template shortcode and return its HTML output.
id_ID: Render shortcode template HFE dan kembalikan output HTML-nya.

en: Render template shortcodes
id_ID: Render shortcode template

en: Replace
id_ID: Ganti

en: Replace or Hide Logo
id_ID: Ganti atau Sembunyikan Logo

en: Repositions an element within any Elementor post. Removes from current location and inserts at new position.
id_ID: Memindahkan elemen dalam pos Elementor manapun. Menghapus dari lokasi saat ini dan menyisipkan di posisi baru.

en: Request a Feature
id_ID: Minta Fitur

en: Requires WordPress 6.8+
id_ID: Memerlukan WordPress 6.8+

en: Reset to defaults
id_ID: Reset ke default

en: Responsive
id_ID: Responsif

en: Responsive Support
id_ID: Dukungan Responsif

en: Restore Page
id_ID: Pulihkan Halaman

en: Restore Template from Trash
id_ID: Pulihkan Template dari Tempat Sampah

en: Restores a trashed HFE template back to its previous status (typically draft).
id_ID: Mengembalikan template HFE yang dibuang ke status sebelumnya (biasanya draf).

en: Restores a trashed page or post back to its previous status.
id_ID: Mengembalikan halaman atau pos yang dibuang ke status sebelumnya.

en: Retina Image
id_ID: Gambar Retina

en: Retina Logo
id_ID: Logo Retina

en: Returns a settings schema for widgets, sections, containers, or columns. Use before building layouts to discover available settings.
id_ID: Mengembalikan skema pengaturan untuk widget, bagian, kontainer, atau kolom. Gunakan sebelum membangun tata letak untuk menemukan pengaturan yang tersedia.

en: Returns all active templates (header, footer, before-footer) in one call.
id_ID: Mengembalikan semua template aktif (header, footer, sebelum-footer) dalam satu panggilan.

en: Returns current theme compatibility info and the full list of natively supported themes.
id_ID: Mengembalikan info kompatibilitas tema saat ini dan daftar lengkap tema yang didukung secara native.

en: Returns full details for a specific template including type, display rules, and shortcode.
id_ID: Mengembalikan detail lengkap untuk template tertentu termasuk tipe, aturan tampilan, dan shortcode.

en: Returns site-wide usage counts for HFE widgets across all Elementor content (pages, posts, and templates).
id_ID: Mengembalikan jumlah penggunaan di seluruh situs untuk widget HFE di semua konten Elementor (halaman, pos, dan template).

en: Returns the full Elementor element tree of any Elementor-enabled post -- containers, widgets, IDs, types, and setting keys.
id_ID: Mengembalikan pohon elemen Elementor lengkap dari postingan yang diaktifkan Elementor -- kontainer, widget, ID, tipe, dan kunci pengaturan.

en: Returns the site's global colors, fonts, and spacing from the active Elementor kit. ALWAYS call this before build-template or build-page to match the site's existing design.
id_ID: Mengembalikan warna, font, dan spasi global situs dari kit Elementor yang aktif. SELALU panggil ini sebelum build-template atau build-page untuk mencocokkan desain situs yang ada.

en: Returns unified plugin info: version, health, templates, widgets, theme compatibility, extensions, and optionally hooks.
id_ID: Mengembalikan info plugin yang terintegrasi: versi, kesehatan, template, widget, kompatibilitas tema, ekstensi, dan opsional hook.

en: Reverted the last change on "%s".
id_ID: Mengembalikan perubahan terakhir pada "%s".

en: Reverts the most recent AI builder change on a post by restoring the snapshot taken automatically just before that change. Keeps a single level of undo; for older versions use Elementor revision history.
id_ID: Mengembalikan perubahan pembuat AI terbaru pada sebuah postingan dengan mengembalikan snapshot yang diambil secara otomatis tepat sebelum perubahan itu. Menyimpan satu tingkat pembatalan; untuk versi yang lebih lama gunakan riwayat revisi Elementor.

en: Right
id_ID: Kanan

en: Role slugs: logged-in, logged-out, administrator, editor, author, contributor, subscriber.
id_ID: Slug peran: logged-in, logged-out, administrator, editor, author, contributor, subscriber.

en: Rollback
id_ID: Kembali

en: Rollback to Previous Version
id_ID: Kembali ke Versi Sebelumnya

en: Rounded Corners
id_ID: Sudut Membulat

en: Row Gap
id_ID: Jarak Baris

en: Row Spacing
id_ID: Jarak Baris

en: SVG Animator
id_ID: Animator SVG

en: Save hours by cloning any page or post instantly with Post Duplicator - perfect for creating template variations.
id_ID: Hemat waktu dengan mengkloning halaman atau pos apa pun secara instan dengan Post Duplicator - sempurna untuk membuat variasi template.

en: Save hours by copying Elementor sections, widgets, or pages from one website to another no need to rebuild layouts from scratch.
id_ID: Hemat waktu dengan menyalin bagian, widget, atau halaman Elementor dari satu situs web ke situs web lain tanpa perlu membangun tata letak dari awal.

en: Save time with ready-made design presets that give widgets a quick, professional look.
id_ID: Hemat waktu dengan preset desain siap pakai yang memberikan widget tampilan profesional dengan cepat.

en: Scroll To Top Setting
id_ID: Pengaturan Gulir ke Atas

en: Scroll to Top
id_ID: Gulir ke Atas

en: Search
id_ID: Pencarian

en: Search Box
id_ID: Kotak Pencarian

en: Search Page
id_ID: Halaman Pencarian

en: Search Templates
id_ID: Cari Template

en: Search abilities
id_ID: Cari kemampuan

en: Search abilities - e.g. template, widget, page …
id_ID: Cari kemampuan - misalnya template, widget, halaman …

en: Search by title.
id_ID: Cari berdasarkan judul.

en: Search pages / post / categories
id_ID: Halaman pencarian / pos / kategori

en: Search results for:
id_ID: Hasil pencarian untuk:

en: Search results for:
id_ID: Hasil pencarian untuk:

en: Search...
id_ID: Cari...

en: Searching…
id_ID: Mencari…

en: Section "%s" not found in template.
id_ID: Bagian "%s" tidak ditemukan dalam template.

en: Section or container element ID to add column to.
id_ID: ID elemen bagian atau kontainer untuk menambahkan kolom.

en: Security check failed!
id_ID: Pemeriksaan keamanan gagal!

en: Security check failed.
id_ID: Pemeriksaan keamanan gagal.

en: See all UAE Pro Features
id_ID: Lihat semua Fitur Pro UAE

en: See what's available in the Pro version
id_ID: Lihat apa yang tersedia di versi Pro

en: See which header/footer is active on any page
id_ID: Lihat header/footer mana yang aktif di halaman mana pun

en: Select
id_ID: Pilih

en: Select "All Pages" or choose specific post types. If "All Pages" is selected along with specific post types, the progress bar will appear on all pages.
id_ID: Pilih "Semua Halaman" atau pilih jenis pos tertentu. Jika "Semua Halaman" dipilih bersama dengan jenis pos tertentu, bilah kemajuan akan muncul di semua halaman.

en: Select Icon
id_ID: Pilih Ikon

en: Select Option
id_ID: Pilih Opsi

en: Select Option to Add Theme Support
id_ID: Pilih Opsi untuk Menambahkan Dukungan Tema

en: Select Your Features
id_ID: Pilih Fitur Anda

en: Sell Products Effortlessly with SureCart!
id_ID: Jual Produk Tanpa Usaha dengan SureCart!

en: Sell your products effortlessly with a modern, flexible eCommerce system. SureCart makes it easy to set up one-click checkout, manage subscriptions, recover abandoned carts, and collect secure payments, helping you launch and grow your online store confidently.
id_ID: Jual produk Anda tanpa usaha dengan sistem eCommerce yang modern dan fleksibel. SureCart memudahkan untuk mengatur checkout satu klik, mengelola langganan, memulihkan keranjang yang ditinggalkan, dan mengumpulkan pembayaran yang aman, membantu Anda meluncurkan dan mengembangkan toko online Anda dengan percaya diri.

en: Separator
id_ID: Pemisah

en: Separator Type
id_ID: Jenis Pemisah

en: Server & Connect
id_ID: Server & Koneksi

en: Server & connect
id_ID: Server & sambungkan

en: Server off
id_ID: Server mati

en: Set Theme Compatibility Method
id_ID: Atur Metode Kompatibilitas Tema

en: Set Up Footer
id_ID: Atur Footer

en: Set Up Footer Template
id_ID: Atur Template Footer

en: Set Up Footer in less than 5 mins!
id_ID: Atur Footer dalam waktu kurang dari 5 menit!

en: Set Up Header
id_ID: Atur Header

en: Set Up Header Under 5 Mins!
id_ID: Atur Header Dalam 5 Menit!

en: Set include/exclude locations and user role targeting for a template. Merges the old update and set-user-roles abilities.
id_ID: Atur lokasi termasuk/eksklusi dan penargetan peran pengguna untuk sebuah template. Menggabungkan kemampuan pembaruan lama dan set-user-roles.

en: Set offset value to 0 or greater to ensure the progress bar is visible.
id_ID: Atur nilai offset menjadi 0 atau lebih untuk memastikan bilah kemajuan terlihat.

en: Setting "%s" is not in the allowed list.
id_ID: Pengaturan "%s" tidak ada dalam daftar yang diizinkan.

en: Setting key to update.
id_ID: Kunci pengaturan untuk diperbarui.

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Settings saved successfully!
id_ID: Pengaturan berhasil disimpan!

en: Settings saved.
id_ID: Pengaturan disimpan.

en: Setup required
id_ID: Pengaturan diperlukan

en: Shape Divider
id_ID: Pemisah Bentuk

en: Short Description
id_ID: Deskripsi Singkat

en: Shortcode strings and rendered HTML.
id_ID: String shortcode dan HTML yang dirender.

en: Show
id_ID: Tampilkan

en: Show Add to Cart
id_ID: Tampilkan Tambah ke Keranjang

en: Show Author
id_ID: Tampilkan Penulis

en: Show Category
id_ID: Tampilkan Kategori

en: Show Comments Count
id_ID: Tampilkan Jumlah Komentar

en: Show Date
id_ID: Tampilkan Tanggal

en: Show Excerpt
id_ID: Tampilkan Cuplikan

en: Show Featured Image
id_ID: Tampilkan Gambar Unggulan

en: Show Help Links
id_ID: Tampilkan Tautan Bantuan

en: Show Home
id_ID: Tampilkan Beranda

en: Show Image
id_ID: Tampilkan Gambar

en: Show Meta Data
id_ID: Tampilkan Data Meta

en: Show Price
id_ID: Tampilkan Harga

en: Show Rating
id_ID: Tampilkan Rating

en: Show Read More
id_ID: Tampilkan Baca Selengkapnya

en: Show Short Description
id_ID: Tampilkan Deskripsi Singkat

en: Show Title
id_ID: Tampilkan Judul

en: Show Total Price
id_ID: Tampilkan Total Harga

en: Show a quick mini cart with product previews and controls in a sleek dropdown.
id_ID: Tampilkan keranjang mini cepat dengan pratinjau produk dan kontrol dalam dropdown yang ramping.

en: Show author, dates, and reading time with customizable styles.
id_ID: Tampilkan penulis, tanggal, dan waktu baca dengan gaya yang dapat disesuaikan.

en: Show cart for seamless shopping experiences.
id_ID: Tampilkan keranjang untuk pengalaman belanja yang mulus.

en: Show your site’s name in a customizable style.
id_ID: Tampilkan nama situs Anda dalam gaya yang dapat disesuaikan.

en: Showcase Dynamic Content with Posts
id_ID: Tampilkan Konten Dinamis dengan Pos

en: Showcase features, services, or highlights using eye-catching icons and text blocks.
id_ID: Tampilkan fitur, layanan, atau sorotan menggunakan ikon dan blok teks yang menarik perhatian.

en: Showcase images in beautiful grids, carousels, and masonry layouts with lightbox.
id_ID: Tampilkan gambar dalam grid yang indah, carousel, dan tata letak masonry dengan lightbox.

en: Showcase multiple videos in engaging grid or carousel layouts with lightbox options.
id_ID: Tampilkan beberapa video dalam tata letak grid atau carousel yang menarik dengan opsi lightbox.

en: Showcase product or service pricing with modern layouts that highlight value.
id_ID: Tampilkan harga produk atau layanan dengan tata letak modern yang menyoroti nilai.

en: Showcase services or menu items with stylish layouts that highlight details and pricing.
id_ID: Tampilkan layanan atau item menu dengan tata letak bergaya yang menyoroti detail dan harga.

en: Sibling element "%s" not found in template.
id_ID: Elemen saudara "%s" tidak ditemukan dalam template.

en: Simplify checkout with beautifully styled forms that match your brand identity.
id_ID: Sederhanakan proses checkout dengan formulir yang dirancang indah yang sesuai dengan identitas merek Anda.

en: Site Logo
id_ID: Logo Situs

en: Site Tagline
id_ID: Tagline Situs

en: Site Title
id_ID: Judul Situs

en: Site logo
id_ID: Logo situs

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Skip
id_ID: Lewati

en: Skip & Deactivate
id_ID: Lewati & Nonaktifkan

en: Skip to main content
id_ID: Lompat ke konten utama

en: Slide
id_ID: Geser

en: Slide Up
id_ID: Geser ke Atas

en: Small
id_ID: Kecil

en: Social
id_ID: Sosial

en: Social Media Bundle
id_ID: Paket Media Sosial

en: Social Share
id_ID: Bagikan Sosial

en: Sorry, you are not allowed to do this operation.
id_ID: Maaf, Anda tidak diizinkan melakukan operasi ini.

en: Sorry, you are not authorized to perform this action.
id_ID: Maaf, Anda tidak berwenang untuk melakukan tindakan ini.

en: Sorry, you cannot access this resource.
id_ID: Maaf, Anda tidak dapat mengakses sumber daya ini.

en: Source template post ID.
id_ID: ID pos template sumber.

en: Space
id_ID: Spasi

en: Space Between
id_ID: Ruang Antara

en: Spacing
id_ID: Jarak

en: Spacing between Icon & Text
id_ID: Jarak antara Ikon & Teks

en: Spacing between Items
id_ID: Jarak antara Item

en: Special Features
id_ID: Fitur Khusus

en: Special Pages
id_ID: Halaman Khusus

en: Specific Pages / Posts / Taxonomies, etc.
id_ID: Halaman / Pos / Taksonomi Khusus, dll.

en: Specific Target
id_ID: Target Khusus

en: Start
id_ID: Mulai

en: Start Building Smarter
id_ID: Mulai Membangun dengan Lebih Cerdas

en: Start creating headers, footers, or pages with UAE and take your website to the next level
id_ID: Mulai buat header, footer, atau halaman dengan UAE dan bawa situs web Anda ke tingkat berikutnya

en: Starter Templates
id_ID: Template Pemula

en: Starting Number
id_ID: Nomor Awal

en: Status must be publish or draft.
id_ID: Status harus diterbitkan atau draf.

en: Stay in the loop and help shape Ultimate Addons for Elementor! Get feature updates, and help us build a better Ultimate Addons for Elementor by sharing how you use the plugin.
id_ID: Tetap terhubung dan bantu membentuk Ultimate Addons untuk Elementor! Dapatkan pembaruan fitur, dan bantu kami membangun Ultimate Addons untuk Elementor yang lebih baik dengan membagikan cara Anda menggunakan plugin ini.

en: Sticky Header
id_ID: Header Lengket

en: Stop building your site from scratch. Use our professional templates for your stunning website. It is easy to customize and completely responsive. Explore hundreds of designs and bring your vision to life in no time.
id_ID: Hentikan membangun situs Anda dari awal. Gunakan template profesional kami untuk situs web menakjubkan Anda. Mudah untuk disesuaikan dan sepenuhnya responsif. Jelajahi ratusan desain dan wujudkan visi Anda dalam waktu singkat.

en: Streamline your workflow, skip the repetitive tasks, and build modern, high-performance websites.
id_ID: Rampingkan alur kerja Anda, lewati tugas berulang, dan bangun situs web modern yang berkinerja tinggi.

en: Stretch
id_ID: Regangkan

en: Style
id_ID: Gaya

en: Style and customize Contact Form 7 with advanced controls for seamless branding.
id_ID: Gaya dan sesuaikan Formulir Kontak 7 dengan kontrol canggih untuk branding yang mulus.

en: Style and enhance Caldera Forms to fit your site.
id_ID: Gaya dan tingkatkan Formulir Caldera agar sesuai dengan situs Anda.

en: Style headings with unique typography, separators, and highlights to grab attention.
id_ID: Gaya judul dengan tipografi unik, pemisah, dan sorotan untuk menarik perhatian.

en: Submenu Animation
id_ID: Animasi Submenu

en: Submenu Icon
id_ID: Ikon Submenu

en: Submit
id_ID: Kirim

en: Submit & Deactivate
id_ID: Kirim & Nonaktifkan

en: Suffix
id_ID: Akhiran

en: Super Charge Your Workflow
id_ID: Percepat Alur Kerja Anda

en: Supercharge your pages with UAE's most popular content widgets for better engagement.
id_ID: Percepat halaman Anda dengan widget konten paling populer dari UAE untuk keterlibatan yang lebih baik.

en: Table
id_ID: Tabel

en: Table of Contents
id_ID: Daftar Isi

en: Taxonomy
id_ID: Taksonomi

en: Team Member
id_ID: Anggota Tim

en: Template %1$s is already assigned to the location %2$s
id_ID: Template %1$s sudah ditugaskan ke lokasi %2$s

en: Template has invalid Elementor data.
id_ID: Template memiliki data Elementor yang tidak valid.

en: Template is not in trash.
id_ID: Template tidak ada di tempat sampah.

en: Template moved to trash.
id_ID: Template dipindahkan ke tempat sampah.

en: Template not found or is not an HFE template.
id_ID: Template tidak ditemukan atau bukan template HFE.

en: Template post ID to render.
id_ID: ID pos template untuk dirender.

en: Template post ID.
id_ID: ID pos template.

en: Template restored from trash.
id_ID: Template dipulihkan dari tempat sampah.

en: Template title.
id_ID: Judul template.

en: Template type.
id_ID: Tipe template.

en: Templates & Builder
id_ID: Template & Pembuat

en: Terms
id_ID: Syarat

en: Text
id_ID: Teks

en: Text Color
id_ID: Warna Teks

en: Text Hover Color
id_ID: Warna Hover Teks

en: Thank you for your feedback
id_ID: Terima kasih atas umpan balik Anda

en: Thanks a lot for your feedback! 😍
id_ID: Terima kasih banyak atas umpan balik Anda! 😍

en: Thanks for using Ultimate Addons! Got feedback or suggestions to make it even better? We’d love to hear from you.
id_ID: Terima kasih telah menggunakan Ultimate Addons! Apakah Anda memiliki umpan balik atau saran untuk membuatnya lebih baik? Kami ingin mendengar dari Anda.

en: The %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s plugin has stopped working because you are using an older version of %1$sElementor%2$s plugin.
id_ID: Plugin %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s telah berhenti berfungsi karena Anda menggunakan versi lama dari plugin %1$sElementor%2$s.

en: The %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s plugin requires %1$sElementor%2$s plugin installed & activated.
id_ID: Plugin %1$sUltimate Addons for Elementor%2$s memerlukan plugin %1$sElementor%2$s yang terinstal & diaktifkan.

en: The Ultimate Addons for Elementor plugin needs compatibility with your current theme to work smoothly.<br/><br/>Following are two methods that enable theme support for the plugin.<br/><br/>Method 1 is selected by default and works fine with almost all themes. If you face any issue with the header or footer template, try choosing Method 2.
id_ID: Plugin Ultimate Addons for Elementor memerlukan kompatibilitas dengan tema Anda saat ini agar dapat berfungsi dengan lancar.<br/><br/>Berikut adalah dua metode yang memungkinkan dukungan tema untuk plugin.<br/><br/>Metode 1 dipilih secara default dan bekerja dengan baik dengan hampir semua tema. Jika Anda mengalami masalah dengan template header atau footer, coba pilih Metode 2.

en: The new status: publish or draft.
id_ID: Status baru: terbit atau draf.

en: The page or post ID to trash.
id_ID: ID halaman atau pos yang akan dibuang.

en: The page or post ID to update.
id_ID: ID halaman atau pos yang akan diperbarui.

en: The page or post ID.
id_ID: ID halaman atau pos.

en: The page or post title.
id_ID: Judul halaman atau pos.

en: The plugin isn't working properly.
id_ID: Plugin tidak berfungsi dengan baik.

en: The post, page, or HFE template ID to undo the last change on.
id_ID: ID postingan, halaman, atau template HFE untuk membatalkan perubahan terakhir.

en: The results could not be loaded.
id_ID: Hasil tidak dapat dimuat.

en: The same display setting is already exist in %s post/s.
id_ID: Pengaturan tampilan yang sama sudah ada di %s pos/s.

en: The selected version is invalid. Please try a different version.
id_ID: Versi yang dipilih tidak valid. Silakan coba versi yang berbeda.

en: The template post ID to trash.
id_ID: ID pos template yang akan dibuang.

en: The template post ID.
id_ID: ID pos template.

en: The trashed page or post ID to restore.
id_ID: ID halaman atau pos yang dibuang untuk dipulihkan.

en: The trashed template post ID to restore.
id_ID: ID pos template yang dibuang untuk dipulihkan.

en: Theme
id_ID: Tema

en: Theme Activated.
id_ID: Tema Diaktifkan.

en: Theme Installed
id_ID: Tema Terinstal

en: Theme Support
id_ID: Dukungan Tema

en: Theme activation is disabled for you on this site.
id_ID: Aktivasi tema dinonaktifkan untuk Anda di situs ini.

en: Theme detection and compatibility settings
id_ID: Deteksi tema dan pengaturan kompatibilitas

en: Theme detection and fallback config.
id_ID: Deteksi tema dan konfigurasi fallback.

en: Theme installation failed. Please try again later.
id_ID: Instalasi tema gagal. Silakan coba lagi nanti.

en: Theme installation function not found.
id_ID: Fungsi instalasi tema tidak ditemukan.

en: Theme installation is disabled for you on this site.
id_ID: Instalasi tema dinonaktifkan untuk Anda di situs ini.

en: Theme slug is missing.
id_ID: Slug tema hilang.

en: These free plugins add essential features to your website and help speed up your workflow. Select the plugins you want to install.
id_ID: Plugin gratis ini menambahkan fitur penting ke situs web Anda dan membantu mempercepat alur kerja Anda. Pilih plugin yang ingin Anda instal.

en: This field is required
id_ID: Kolom ini diperlukan

en: This is a temporary deactivation for testing.
id_ID: Ini adalah penonaktifan sementara untuk pengujian.

en: This is the alignement of menu icon on selected responsive breakpoints.
id_ID: Ini adalah penyelarasan ikon menu pada titik putus responsif yang dipilih.

en: This method hides your theme's header & footer template with CSS and displays custom templates from the plugin.
id_ID: Metode ini menyembunyikan template header & footer tema Anda dengan CSS dan menampilkan template kustom dari plugin.

en: This method replaces your theme's header (header.php) & footer (footer.php) template with plugin's custom templates.
id_ID: Metode ini menggantikan template header (header.php) & footer (footer.php) tema Anda dengan template kustom dari plugin.

en: This option hides your theme's header and footer using CSS and displays custom templates from the plugin. Use this if Option 1 causes layout issues.
id_ID: Opsi ini menyembunyikan header dan footer tema Anda menggunakan CSS dan menampilkan template kustom dari plugin. Gunakan ini jika Opsi 1 menyebabkan masalah tata letak.

en: This option will automatically replace your theme's header and footer files with custom templates from the plugin. It works with most themes and is selected by default.
id_ID: Opsi ini akan secara otomatis mengganti file header dan footer tema Anda dengan template kustom dari plugin. Ini bekerja dengan sebagian besar tema dan dipilih secara default.

en: This special offer is available only on this page and for limited time
id_ID: Penawaran khusus ini hanya tersedia di halaman ini dan untuk waktu terbatas

en: This widget requires %s.
id_ID: Widget ini memerlukan %s.

en: This widget requires WooCommerce to be installed and activated. %1$sInstall WooCommerce%2$s
id_ID: Widget ini memerlukan WooCommerce untuk diinstal dan diaktifkan. %1$sInstal WooCommerce%2$s

en: This will be applicable for all sites from the network.
id_ID: Ini akan berlaku untuk semua situs dari jaringan.

en: This will hide the items count until the cart is empty
id_ID: Ini akan menyembunyikan jumlah item sampai keranjang kosong

en: Time
id_ID: Waktu

en: Time Format
id_ID: Format Waktu

en: Timeline
id_ID: Garis Waktu

en: Title
id_ID: Judul

en: Title HTML Tag
id_ID: Tag HTML Judul

en: Title Margin
id_ID: Margin Judul

en: Title Tag
id_ID: Tag Judul

en: Title for duplicate. Default: "Copy of {original}".
id_ID: Judul untuk duplikat. Default: "Salinan dari {original}".

en: To connect AI clients to your site, the
id_ID: Untuk menghubungkan klien AI ke situs Anda,

en: To ensure compatibility between the header/footer and your theme, please choose one of the following options to enable theme support:
id_ID: Untuk memastikan kompatibilitas antara header/footer dan tema Anda, silakan pilih salah satu opsi berikut untuk mengaktifkan dukungan tema:

en: Toggle %s
id_ID: Alihkan %s

en: Toggle Extension
id_ID: Alihkan Ekstensi

en: Toggle Scroll to Top / Progress Bar.
id_ID: Togol Gulir ke Atas / Bilah Progres.

en: Toggle Scroll to Top and Reading Progress Bar
id_ID: Alihkan Gulir ke Atas dan Bilah Progres Membaca

en: Toggle all %s abilities
id_ID: Alihkan semua kemampuan %s

en: Top
id_ID: Atas

en: Top Distance
id_ID: Jarak Atas

en: Transition Duration
id_ID: Durasi Transisi

en: True to enable, false to disable.
id_ID: Benar untuk mengaktifkan, salah untuk menonaktifkan.

en: Try clearing your cache or resetting permalinks (Settings > Permalinks > Save Changes).
id_ID: Coba bersihkan cache Anda atau reset permalink (Pengaturan > Permalink > Simpan Perubahan).

en: Turn on Angie Integration above to use it in the editor.
id_ID: Nyalakan Integrasi Angie di atas untuk menggunakannya di editor.

en: Turn on Enable MCP Server above to expose the endpoint.
id_ID: Nyalakan Aktifkan Server MCP di atas untuk mengekspos endpoint.

en: Twitter Feed
id_ID: Feed Twitter

en: Type
id_ID: Tipe

en: Type & Hit Enter
id_ID: Ketik & Tekan Enter

en: Type must be one of: widget, section, container, column.
id_ID: Tipe harus salah satu dari: widget, section, container, column.

en: Type of Template
id_ID: Jenis Template

en: Type of element to get schema for.
id_ID: Tipe elemen untuk mendapatkan skema.

en: Typography
id_ID: Tipografi

en: UAE Active Templates
id_ID: Template Aktif UAE

en: UAE Design System
id_ID: Sistem Desain UAE

en: UAE Display Rules
id_ID: Aturan Tampilan UAE

en: UAE Duplicator
id_ID: Penggandaan UAE

en: UAE Extension Management
id_ID: Manajemen Ekstensi UAE

en: UAE Learn Footer
id_ID: UAE Pelajari Footer

en: UAE Learn Header
id_ID: UAE Pelajari Header

en: UAE Learn Page
id_ID: UAE Pelajari Halaman

en: UAE MCP Server
id_ID: Server MCP UAE

en: UAE Maintenance
id_ID: Pemeliharaan UAE

en: UAE Only
id_ID: Hanya UAE

en: UAE Page Builder
id_ID: Pembuat Halaman UAE

en: UAE Plugin Information
id_ID: Informasi Plugin UAE

en: UAE Plugin Settings
id_ID: Pengaturan Plugin UAE

en: UAE Pro Features
id_ID: Fitur Pro UAE

en: UAE Pro Features & Upgrade Info
id_ID: Fitur Pro UAE & Info Upgrade

en: UAE Pro adds %1$d+ premium widgets and upgrades 6 free widgets with advanced features. Upgrade at: %2$s
id_ID: UAE Pro menambahkan %1$d+ widget premium dan meningkatkan 6 widget gratis dengan fitur canggih. Upgrade di: %2$s

en: UAE Pro includes Schema widgets like FAQ Schema and How-To Schema, helping your content rank higher.
id_ID: UAE Pro mencakup widget Skema seperti Skema FAQ dan Skema Cara, membantu konten Anda mendapatkan peringkat lebih tinggi.

en: UAE Pro is already active on this site. All premium widgets and features are available.
id_ID: UAE Pro sudah aktif di situs ini. Semua widget dan fitur premium tersedia.

en: UAE Pro upgrade information and pricing
id_ID: Informasi dan harga upgrade UAE Pro

en: UAE Template Embedding
id_ID: Penyisipan Template UAE

en: UAE Template Management
id_ID: Manajemen Template UAE

en: UAE Theme Compatibility
id_ID: Kompatibilitas Tema UAE

en: UAE Widget Management
id_ID: Manajemen Widget UAE

en: UAE tools are available in Elementor’s in-browser AI.
id_ID: Alat UAE tersedia di AI di browser Elementor.

en: UAE's MCP endpoint is live. Wire it into your AI tool below.
id_ID: Endpoint MCP UAE aktif. Sambungkan ke alat AI Anda di bawah ini.

en: Ultimate Addons for Elementor
id_ID: Ultimate Addons untuk Elementor

en: Ultimate Addons for Elementor (UAE)
id_ID: Ultimate Addons untuk Elementor (UAE)

en: Ultimate Addons for Elementor Lite <p>Rollback to Previous Version</p>
id_ID: Ultimate Addons untuk Elementor Lite <p>Kembali ke Versi Sebelumnya</p>

en: Ultimate Addons for Elementor Pro offers 50+ widgets and features!
id_ID: Ultimate Addons untuk Elementor Pro menawarkan 50+ widget dan fitur!

en: Ultimate Addons is a powerful plugin allows you to create custom headers and footers with Elementor and display them in selected locations. You can also create custom Elementor blocks and place them anywhere on your website using a shortcode.
id_ID: Ultimate Addons adalah plugin yang kuat yang memungkinkan Anda membuat header dan footer kustom dengan Elementor dan menampilkannya di lokasi yang dipilih. Anda juga dapat membuat blok Elementor kustom dan menempatkannya di mana saja di situs web Anda menggunakan shortcode.

en: Ultimate Addons is a premium extension for Elementor...
id_ID: Ultimate Addons adalah ekstensi premium untuk Elementor...

en: Ultimate Addons is ready to supercharge your Elementor workflow! Build faster, cleaner, and more creatively — with complete control over your site.
id_ID: Ultimate Addons siap untuk meningkatkan alur kerja Elementor Anda! Bangun lebih cepat, lebih bersih, dan lebih kreatif — dengan kontrol penuh atas situs Anda.

en: Unable to save settings.
id_ID: Tidak dapat menyimpan pengaturan.

en: Unauthorized.
id_ID: Tidak Sah.

en: Underline
id_ID: Garis Bawah

en: Underscore
id_ID: Garis Bawah

en: Undo Last Builder Change
id_ID: Batalkan Perubahan Pembuat Terakhir

en: Unlock All Features
id_ID: Buka Semua Fitur

en: Unlock My Surprise
id_ID: Buka Kejutan Saya

en: Unlock Pro Widgets
id_ID: Buka Widget Pro

en: Unlock Ultimate Features
id_ID: Buka Fitur Utama

en: Unlock advanced addons to power up Elementor - smarter widgets, smoother workflows, and more creative freedom with UAE Pro.
id_ID: Buka addon canggih untuk meningkatkan Elementor - widget yang lebih pintar, alur kerja yang lebih lancar, dan kebebasan kreatif yang lebih besar dengan UAE Pro.

en: Unlock advanced widgets and features with UAE Pro
id_ID: Buka widget dan fitur lanjutan dengan UAE Pro

en: Unlock more design control, faster setup, and powerful customization so you can build a better website, effortlessly.
id_ID: Buka lebih banyak kontrol desain, pengaturan yang lebih cepat, dan kustomisasi yang kuat sehingga Anda dapat membangun situs web yang lebih baik, tanpa usaha.

en: Update Display Rules
id_ID: Perbarui Aturan Tampilan

en: Update Elementor
id_ID: Perbarui Elementor

en: Update Page Meta
id_ID: Perbarui Meta Halaman

en: Update Page Status
id_ID: Perbarui Status Halaman

en: Update Plugin Setting
id_ID: Perbarui Pengaturan Plugin

en: Update Template
id_ID: Perbarui Template

en: Update Widget Settings
id_ID: Perbarui Pengaturan Widget

en: Update a specific plugin setting. Only safe, non-sensitive settings are allowed.
id_ID: Perbarui pengaturan plugin tertentu. Hanya pengaturan yang aman dan tidak sensitif yang diizinkan.

en: Updated element %1$s in "%2$s".
id_ID: Elemen %1$s diperbarui di "%2$s".

en: Updates a template's type and/or status. Provide type, status, or both.
id_ID: Memperbarui tipe dan/atau status template. Berikan tipe, status, atau keduanya.

en: Updates settings for an existing widget element in any Elementor post. Performs a partial merge -- only provided settings are changed.
id_ID: Memperbarui pengaturan untuk elemen widget yang ada di postingan Elementor mana pun. Melakukan penggabungan parsial -- hanya pengaturan yang diberikan yang diubah.

en: Updates title, page template, or featured image for an Elementor page or post.
id_ID: Memperbarui judul, template halaman, atau gambar unggulan untuk halaman atau pos Elementor.

en: Upgrade
id_ID: Tingkatkan

en: Upgrade Now
id_ID: Tingkatkan Sekarang

en: Upgrade notice dismissed.
id_ID: Pemberitahuan peningkatan diabaikan.

en: Upgrade to Pro
id_ID: Tingkatkan ke Pro

en: Upgrade your Basic Posts Widget
id_ID: Tingkatkan Widget Pos Dasar Anda

en: Upgrade your Cart widget
id_ID: Tingkatkan widget Keranjang Anda

en: Upgrade your Info Card widget
id_ID: Tingkatkan widget Kartu Info Anda

en: Upgrade your Navigation widget
id_ID: Tingkatkan widget Navigasi Anda

en: Upgrade your Post Info widget
id_ID: Tingkatkan widget Info Pos Anda

en: Upgrade your Woo Products widget
id_ID: Tingkatkan widget Produk Woo Anda

en: Usage Tracking
id_ID: Pelacakan Penggunaan

en: Use Advanced Display Condition and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
id_ID: Gunakan Kondisi Tampilan Lanjutan dan fitur Pro lainnya untuk memperluas kotak alat Anda dengan lebih banyak kontrol dan fleksibilitas.

en: Use Display Conditions to choose exactly where this template shows — entire site, specific pages, posts, or archives.
id_ID: Gunakan Kondisi Tampilan untuk memilih dengan tepat di mana template ini ditampilkan — seluruh situs, halaman tertentu, pos, atau arsip.

en: Use Particle Backgrounds and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
id_ID: Gunakan Latar Belakang Partikel dan fitur Pro lainnya untuk memperluas kotak alat Anda dengan lebih banyak kontrol dan fleksibilitas.

en: Use Party Propz and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
id_ID: Gunakan Aksesoris Pesta dan fitur Pro lainnya untuk memperluas kotak alat Anda dengan lebih banyak kontrol dan fleksibilitas.

en: Use Sticky Header and other Pro features to extend your toolbox with more control and flexibility.
id_ID: Gunakan Header Lengket dan fitur Pro lainnya untuk memperluas kotak alat Anda dengan lebih banyak kontrol dan fleksibilitas.

en: Use templates/delete for HFE templates.
id_ID: Gunakan templates/delete untuk template HFE.

en: Use the Elementor editor to customize your template according to your preferences using UAE widgets
id_ID: Gunakan editor Elementor untuk menyesuaikan template Anda sesuai preferensi Anda menggunakan widget UAE

en: Use the letters: %s
id_ID: Gunakan huruf: %s

en: Useful Resources
id_ID: Sumber Daya Berguna

en: User Portal / User Login
id_ID: Portal Pengguna / Masuk Pengguna

en: User Registration Form
id_ID: Formulir Pendaftaran Pengguna

en: User Roles
id_ID: Peran Pengguna

en: Users
id_ID: Pengguna

en: Utilities
id_ID: Utilitas

en: VIP Priority Support
id_ID: Dukungan Prioritas VIP

en: Version
id_ID: Versi

en: Version Control
id_ID: Kontrol Versi

en: Vertical
id_ID: Vertikal

en: Vertical Alignment
id_ID: Penyelarasan Vertikal

en: Vertical Padding
id_ID: Padding Vertikal

en: Video Gallery
id_ID: Galeri Video

en: View
id_ID: Lihat

en: View All
id_ID: Lihat Semua

en: View Demo
id_ID: Lihat Demo

en: View More Widgets
id_ID: Lihat Lebih Banyak Widget

en: View Plans
id_ID: Lihat Rencana

en: View Template
id_ID: Lihat Template

en: View Templates
id_ID: Lihat Template

en: Visit Site
id_ID: Kunjungi Situs

en: Visit Website
id_ID: Kunjungi Situs Web

en: Visually compare images with a draggable slider that highlights differences instantly.
id_ID: Bandingkan gambar secara visual dengan slider yang dapat diseret yang menyoroti perbedaan secara instan.

en: WP Fluent Forms Styler
id_ID: Styler Formulir WP Fluent

en: WP MCP Adapter
id_ID: plugin WP MCP Adapter

en: WPForms Styler
id_ID: Styler WPForms

en: Watch Video
id_ID: Tonton Video

en: We have a special Reward just for you! 🎁
id_ID: Kami memiliki Hadiah khusus hanya untuk Anda! 🎁

en: We have a special reward just for you!
id_ID: Kami memiliki hadiah khusus hanya untuk Anda!

en: We value your input. How can we improve your experience?
id_ID: Kami menghargai masukan Anda. Bagaimana kami dapat meningkatkan pengalaman Anda?

en: Weight
id_ID: Berat

en: Welcome Music
id_ID: Musik Selamat Datang

en: Welcome to UAE
id_ID: Selamat datang di UAE

en: Welcome to Ultimate Addons for Elementor!
id_ID: Selamat datang di Ultimate Addons untuk Elementor!

en: What You Can Do Next:
id_ID: Apa yang Bisa Anda Lakukan Selanjutnya:

en: What the user is trying to do or which feature they are asking about. This helps tailor the recommendation.
id_ID: Apa yang coba dilakukan pengguna atau fitur apa yang mereka tanyakan. Ini membantu menyesuaikan rekomendasi.

en: What's New?
id_ID: Apa yang Baru?

en: When enabled, AI clients can create, edit, and delete templates, pages, and widget settings. When disabled, AI clients have read-only access to your data.
id_ID: Ketika diaktifkan, klien AI dapat membuat, mengedit, dan menghapus template, halaman, dan pengaturan widget. Ketika dinonaktifkan, klien AI hanya memiliki akses baca ke data Anda.

en: When true, includes the hooks list in the response.
id_ID: Ketika benar, menyertakan daftar hook dalam respons.

en: Where and to whom templates appear.
id_ID: Di mana dan kepada siapa template muncul.

en: Where to insert: "append" (default), "prepend", a number for index position (0=first, 1=second, etc.), or { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "container_id" }.
id_ID: Di mana untuk menyisipkan: "append" (default), "prepend", angka untuk posisi indeks (0=pertama, 1=kedua, dll.), atau { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "container_id" }.

en: Where to insert: "append" (default), "prepend", { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "element_id" } (for inner sections inside a column/container).
id_ID: Di mana untuk menyisipkan: "append" (default), "prepend", { "after": "element_id" }, { "before": "element_id" }, { "inside": "element_id" } (untuk bagian dalam di dalam kolom/kontainer).

en: Whether to activate or deactivate all widgets.
id_ID: Apakah akan mengaktifkan atau menonaktifkan semua widget.

en: Which settings tab to include. Defaults to "all" which returns content + style settings.
id_ID: Tab pengaturan mana yang akan disertakan. Secara default adalah "semua" yang mengembalikan konten + pengaturan gaya.

en: Which templates render on a given page.
id_ID: Template mana yang dirender di halaman tertentu.

en: White Label
id_ID: Label Putih

en: White Label Available in UAE Pro
id_ID: White Label Tersedia di UAE Pro

en: White Label Option
id_ID: Opsi Label Putih

en: Widget "%s" not found.
id_ID: Widget "%s" tidak ditemukan.

en: Widget activated.
id_ID: Widget diaktifkan.

en: Widget deactivated.
id_ID: Widget dinonaktifkan.

en: Widget slug to activate (e.g., site-logo, navigation-menu).
id_ID: Slug widget untuk diaktifkan (misalnya, site-logo, navigation-menu).

en: Widget slug to deactivate.
id_ID: Slug widget untuk dinonaktifkan.

en: Widget type "%s" is not in the allowed list.
id_ID: Tipe widget "%s" tidak ada dalam daftar yang diizinkan.

en: Widget type "%s" is not recognized. Use builder/list-widget-types to see available types.
id_ID: Tipe widget "%s" tidak dikenali. Gunakan builder/list-widget-types untuk melihat tipe yang tersedia.

en: Widget type "%s" is not recognized. Use template-builder/list-widget-types to see available types.
id_ID: Jenis widget "%s" tidak dikenali. Gunakan template-builder/list-widget-types untuk melihat jenis yang tersedia.

en: Widget type "%s" not found in Elementor.
id_ID: Tipe widget "%s" tidak ditemukan di Elementor.

en: Widget type is required.
id_ID: Tipe widget diperlukan.

en: Widget type slug (e.g. "navigation-menu", "site-logo", "heading"). Use builder/list-widget-types to see available types.
id_ID: Slug tipe widget (misalnya "navigation-menu", "site-logo", "heading"). Gunakan builder/list-widget-types untuk melihat tipe yang tersedia.

en: Widget type slug (required when type=widget). E.g., "heading", "navigation-menu".
id_ID: Slug tipe widget (diperlukan saat type=widget). Misalnya, "heading", "navigation-menu".

en: Widgets
id_ID: Widget

en: Widgets / Features
id_ID: Widget / Fitur

en: Widgets list not found
id_ID: Daftar widget tidak ditemukan

en: Width
id_ID: Lebar

en: Woo - Add To Cart
id_ID: Woo - Tambah ke Keranjang

en: Woo - Categories
id_ID: Woo - Kategori

en: Woo - Mini Cart
id_ID: Woo - Keranjang Mini

en: Woo - Products
id_ID: Woo - Produk

en: Woo Products Grid
id_ID: Grid Produk Woo

en: Woo – Add to Cart
id_ID: Woo – Tambah ke Keranjang

en: Woo – Categories
id_ID: Woo – Kategori

en: Woo – Mini Cart
id_ID: Woo – Keranjang Mini

en: Woo – Product Grid
id_ID: Woo – Grid Produk

en: Woo – Products
id_ID: Woo – Produk

en: Woo – Thank You Page
id_ID: Woo – Halaman Terima Kasih

en: WooCommerce Builder
id_ID: Pembuat WooCommerce

en: WooCommerce Required
id_ID: WooCommerce Diperlukan

en: WooCommerce Shop Page
id_ID: Halaman Toko WooCommerce

en: WooCommerce Single
id_ID: Single WooCommerce

en: WooCommerce Thumbnail
id_ID: Thumbnail WooCommerce

en: WooCommerce Widgets
id_ID: Widget WooCommerce

en: WooCommerce is not installed or activated. Please install and activate WooCommerce to use this widget.
id_ID: WooCommerce tidak terinstal atau diaktifkan. Silakan instal dan aktifkan WooCommerce untuk menggunakan widget ini.

en: Write
id_ID: Tulis

en: Yes
id_ID: Ya

en: You are not allowed to delete this post.
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk menghapus pos ini.

en: You are not allowed to edit this post.
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk mengedit pos ini.

en: You are not allowed to regenerate all Elementor CSS globally.
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk meregenerasi semua CSS Elementor secara global.

en: You are not allowed to restore this post.
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk memulihkan pos ini.

en: You can change the author name and plugin details that are displayed in the WordPress backend.
id_ID: Anda dapat mengubah nama penulis dan detail plugin yang ditampilkan di backend WordPress.

en: You can only select
id_ID: Anda hanya dapat memilih

en: You do not have permission to access this page.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengakses halaman ini.

en: You do not have permission to duplicate this post.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk menduplikasi pos ini.

en: You do not have permission to perform this action.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan tindakan ini.

en: You must be logged in to duplicate posts.
id_ID: Anda harus masuk untuk menduplikasi pos.

en: You're all set! 🚀
id_ID: Anda sudah siap! 🚀

en: You've picked Pro features upgrade to start using them.
id_ID: Anda telah memilih fitur Pro, tingkatkan untuk mulai menggunakannya.

en: Your Email Address
id_ID: Alamat Email Anda

en: Your Ultimate Elementor Addons to build modern Elementor Websites.
id_ID: Addons Elementor Terbaik Anda untuk membangun Situs Web Elementor modern.

en: Your details are submitted successfully.
id_ID: Detail Anda telah berhasil dikirim.

en: You’re All Set to Start Creating! 🚀
id_ID: Anda Siap untuk Mulai Membuat! 🚀

en: Z Index
id_ID: Indeks Z

en: by
id_ID: oleh

en: character
id_ID: karakter

en: container
id_ID: kontainer

en: go to Settings → Connectors → Add Connector, paste the endpoint URL, and use your WordPress username + Application Password.
id_ID: masuk ke Pengaturan → Konektor → Tambah Konektor, tempel URL endpoint, dan gunakan nama pengguna WordPress Anda + Kata Sandi Aplikasi.

en: in the JSON with the password from Step 1.
id_ID: di JSON dengan kata sandi dari Langkah 1.

en: inner section
id_ID: bagian dalam

en: on
id_ID: aktif

en: or more characters
id_ID: atau lebih banyak karakter

en: plugin is required. Download the latest release from GitHub, upload it via Plugins > Add New > Upload Plugin, and activate.
id_ID: diperlukan. Unduh rilis terbaru dari GitHub, unggah melalui Plugins > Tambah Baru > Unggah Plugin, dan aktifkan.

en: section
id_ID: bagian

en: section_id is required.
id_ID: section_id diperlukan.

en: structure is not valid JSON. It must be a minified JSON array string.
id_ID: struktur tidak valid JSON. Harus berupa string array JSON yang diminifikasi.

en: structure must be a JSON array of section objects. Example: [{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}]
id_ID: struktur harus berupa array JSON dari objek bagian. Contoh: [{"columns":[20,60,20],"children":[{"type":"widget","widget_type":"site-logo","settings":{}}]}]

en: widget_type is required when type=widget.
id_ID: widget_type diperlukan saat type=widget.
